Acil Tıp Teknisyeninin organ nakli bekleyişi

Sivas'ta 1,5 yıldır karaciğer yetmezliği tedavisi gören acil tıp teknisyeni 30 yaşındaki Murat Bayrambaş, organ nakliyle sağlığına kavuşmak istiyor.

Acil Tıp Teknisyeninin organ nakli bekleyişi
Acil Tıp Teknisyeninin organ nakli bekleyişi

Murat Bayrambaş'ın 4 yıl önce sağlık çalışanlarının geçtiği rutin kontrollerde karaciğer enzimleri yüksek çıktı. Tedavi için Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbni Sina Hastanesine giden Bayrambaş'a burada ilaç tedavisi uygulandı.

İlaçlarını düzenli kullanmasına rağmen 1,5 yıl önce rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan Bayrambaş'a hastanede karaciğer yetmezliği tanısı konuldu.

Yakın akrabalarından uygun donör bulamayan Bayrambaş, organ nakliyle hayata tutunmayı bekliyor.


Murat Bayrambaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, durumunun 1,5 yıl önce ağırlaştığını anlatarak, şunları dile getirdi:

"Kullandığım ilaçlar yetersiz geldi. Bu sırada bir kanama geçirdim. Hastaneye gittiğimde doktorlar bana karaciğer nakli olmam gerektiğini söyledi. Şu anda son aşamadayız. O da nakil aşaması. İnsanlık ölmedi diye düşünüyorum. Eşimle bir hayır sahibinin bana yardım elini uzatmasını bekliyoruz. Sonuçta karaciğer kendisini yenileyebiliyor." 

Bayrambaş, yakın akrabalarından uygun donör bulunamadığını, Malatya'daki Turgut Özal Tıp Merkezine organ nakli için kayıt yaptırdıklarını ve sıranın kendilerine gelmesini beklediklerini söyledi.

Sivas 112 Acil Servis'te görevli eşi Merve Bayrambaş da evlendikten 3-4 ay sonra eşinin iç kanama geçirdiğini ve uzun süre yoğun bakımda kaldığını aktardı.

Eşinin taburcu olduktan 3 ay sonra iki kanama daha geçirdiğini söyleyen Bayrambaş, "Bugünler bizim için zor günlerdi. Son kanamadan sonra doktorlar 'Bir kanama daha olursa eşiniz yüzde 90 hayatını kaybeder' dedi" ifadelerini kullandı.

- "Şu an yaşamıyoruz"

Bunun üzerine kendi imkanlarıyla bir donör bulmaya çalıştıklarını ifade eden Bayrambaş, şöyle dedi:

"Ne yaptıksa bir verici bulamadık. Her an kanaması olacak korkusuyla yaşıyoruz. Eğer sizin aracılığınızla birilerini bulabilirsek, bize çok büyük bir iyilik yapmış olacaklar. Aynı zamanda bizi hayata tekrar bağlayacaklar çünkü biz şu an yaşamıyoruz. Doktorların da söylediği bir an önce bir vericinin bulunup bu naklin yapılması."

Haberin tam metni için » haber7.com

#karaciğer nakli #Murat Bayrambaş #Acil Tıp Teknisyeni #112 #Acil Servis #Nakil #Sivas
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KPSS 2018/5 Tıbbi Sekreter  (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Tıbbi Sekreter (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Laboratuvar Teknisyeni (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Laboratuvar Teknisyeni (Lise) Taban/Tavan Puanlar