Yanlış Uygulamalardan Vazgeçilmeli,ATT'ler Mağdur Edilmemelidir!

Sağlık Bakanlığı tarafından geçtiğimiz aylarda bazı İl Sağlık Müdürlüklerinin başvurusuna yanıt olarak gönderilen yazıda İş Sağlığı ve Güvenliği programı hakkında YÖK’ün 03.02.2014 tarihli ve 75850160-303.01.01/6294 sayılı yazısına istinaden “ İş sağlığı ve güvenliği ön lisan programının sağlık memuru, sağlık teknikeri, ebe, hemşire v.b unvanlı personel için üst öğrenim sayılmadığı” belirtilmiş olup, sağlık personeli için anılan personel için bir üst öğrenim olarak değerlendirilmemektedir” denilmişti.

Yanlış Uygulamalardan Vazgeçilmeli,ATT'ler Mağdur Edilmemelidir!
Yanlış Uygulamalardan Vazgeçilmeli,ATT'ler Mağdur Edilmemelidir!

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın bu yazısı üzerine bazı il sağlık müdürlükleri Acil Tıp Teknisyenleri için de  İş Sağlığı ve Güvenliği programının üst öğrenim olmadığı yönünde işlem yaparak ATT’lerin zam ve tazminatları kaldırmak ve yapılan ödemelerin geri istenmesi gibi girişimlerde bulunmuştu. 


Bu gelişme üzerine Ordu’da görev yapan bir üyemiz 1 Ekim 2015 tarihinde  YÖK’e  bir başvuru yaptı. Bu başvuruya 7 Ekim 2015 tarihli 75850160-303.01.01/55065 sayılı bir yazı ile yanıt veren YÖK gönderdiği cevapta,  22 Temmuz 2009 tarihli Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında Üniversiteler Kurul Başkanlığı’nın da görüşü dikkate alınarak  İş Sağlığı ve Güvenliği programında görülen öğrenimin “sağlık memurluğu-Acil Tıp Teknisyenliği’nin bir üst öğrenimi sayıldığına karar verildiği' belirtildi. 


YÖK’ün bu cevabı yazısı bazı İl Sağlık Müdürlüklerinin uygulamalarının yanlış olduğunu açıkça göstermektedir. Sağlık Bakanlığı bu yanlışın düzeltilmesi adına gerekli uyarıları yapmalı ve ATT’lerin mağduriyetin önüne geçmelidir.  İl Sağlık Müdürlükleri de bu tür yanlışlardan vazgeçmelidir. 


TÜRK SAĞLIK-SEN

#ATT #Üst Öğrenim #İş Güvenliği #Uygulama #Yanlış #Sendika #Eğitim #Acil Tıp Teknisyenleri
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KPSS 2018/5 Tıbbi Sekreter  (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Tıbbi Sekreter (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Laboratuvar Teknisyeni (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Laboratuvar Teknisyeni (Lise) Taban/Tavan Puanlar