Taşeron işçiler için kadro pazarlığında müjde!

Kamu kurumlarında asıl işi yaptığı tahmin edilen 150 bin taşeron çalışan için kadro umudu doğdu. Bu taşeron işçilerin kadroya geçmesi için pazarlıklar sürüyor.

Taşeron işçiler için kadro pazarlığında müjde!
Taşeron işçiler için kadro pazarlığında müjde!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Türk-İş veDİSK, 16 Temmuz gecesi bu konuyu görüştü. Tarafların sıcak baktığı formüle göre, kamunun asıl işini yaptığını mahkeme yoluyla ispat eden taşeronçalışana kadro imkanı verilecek.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de sıcak baktığı düzenleme konusunda son karar ekonomi yönetimiyle yapılacak görüşmeden sonra hükümet tarafından verilecek. Hürriyet gazetesinin haberine göre, halen Karayolları'nda asıl işi yaptığı ortaya çıkan taşeron işçilerle ilgili olarak alınmış 7 bin civarında mahkeme kararıbulunuyor.

 

Bu kişilere işverenin asıl işçileriyle aynı özlük hakları vermesi öngörülüyor.

 

Türk-İş, mahkeme kararı bulunan 7 bin çalışanın kadroya geçirilmesini istiyor. İşçi sendikalarını dinleyen Çelik, torba tasarıya bu konuyla ilgili bir madde eklenebileceğini söyledi.

 

Eklenmesi düşünülen maddeyle kamuda asıl işi yaptığını ispat eden taşeron çalışanın, kadroya geçilmesinin yolu açılacak. Çalışan, kıdem ve izin hakkı saklı kalarak, geriye dönük haklarından vazgeçecek. Kamudaki 661 bin taşeron işçinin 150 binin bu kapsama gireceği tahmin ediliyor.

Kaynak : memurhaber.com


#Kamu # kurumlarında # asıl # işi # yaptığı # tahmin # edilen # 150 # bin # taşeron # çalış #
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uçak ambulans sayısı 4'e çıktı
Uçak ambulans sayısı 4'e çıktı
81.Dönem DHY Münhal kadrolar yayımlanmıştır
81.Dönem DHY Münhal kadrolar yayımlanmıştır