2022 Temmuz Zamlı Yemek (Tayın Bedeli) Tutarları Güncellendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
2022 Temmuz Zamlı Yemek (Tayın Bedeli) Tutarları Güncellendi
Abone ol
2022 Temmuz Zamlı Yemek (Tayın Bedeli) Tutarları Güncellendi. İşte Zamlı Yemek Ücreti Ödemesi112 Tayın Bedelinden Kimler Yararlanabilir?

Sağlık Bakanlığı ve Maliye Bakanlığının ortak hazırlamış olduğu usul ve esaslara göre 112 Acil Ekiplerine aylık yemek ücreti yapılmaktadır.

Dün Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) enflasyon verilerini açıklamasından sonra memurlara gelecek zam oranı belli oldu.

112 Acil Personellerine Hastanenin ve/veya çalıştığı kurumun yemekhanesinden yemek verilmemektedir. (A1, A2 ve C tipi Acil Sağlık İstasyonları ile İl Ambulans Servisi Komuta Merkezi) 

112 Acil Sağlık Hizmeleri İstasyonlarında ve Komuta Kontrol Merkezinde Görev yapanlar için Ödenen Tayın (Yemek) Bedelide aynı oranda zamlandı.

Temmuz ayından itibaren 112 Acil Sağlık Hizmeleri İstasyonlarında ve Komuta Kontrol Merkezinde fiilen görev yapan personeller için695,25 TL Ödeme Yapılacak.

 112 İstasyonu Nedir, İstasyon Tipleri Nelerdir ? başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Personeller kendi yemek ihtiyaçlarını kendileri,kendi ve istasyonun imkanları ile  gidermektedirler.

Bunun için personele 2022 yılı Temmuz ayında Memur maaşlarına yapılan (Enflasyon farkı dahil) %41,69 lik zam ile birlikte 695,25 TL olmuştur. (Yürürlüğe girdiği 2016 Yılında 195,00 TL) ücret her ayın 15.günü maaş ile birlikte ödenmektedir.

Yemek Bedeli Neye Göre Belirleniyor ?

Tayın bedelinin aylık tutarı, 2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanun uyarınca yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda belirlenen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçemez.

Personel yemek ihtiyacını dışardaki bir lokanta vb.yerlerde ekip ve ambulans ile giderek  (Göreve Hazır olarak) gidermektedir.

Bu durum bazı vatandaşlar tarafından şikayet konusu bile olmaktadır.Ambulans ile birlikte lokantaya,büfeye,markete,pazara gidiyorlar vb.... SABİM'de (Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi) yüzlerce şikayet mevcut...

112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNDE GÖREVLİ PERSONELE TAYIN BEDELİ VERİLMESİ HAKKINDA USUL VE ESASLAR

Amaç
Madde 1- Bu usul ve esaslar, tayın bedeli ödenecek 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli personelin kapsamı ile hangi usul ve esaslara göre tayın bedeli ödeneceği hususlarını düzenlemek amacıyla hazırlanmıştır.

Kapsam
Madde 2- Bu usul ve esaslar, A1, A2 ve C tipi Acil Sağlık İstasyonları ile İl Ambulans Servisi Komuta merkezinde fiilen görev yapan personeli kapsar.

Dayanak
Madda 3- Bu usul ve esaslar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşmenin üçüncü bölümünün 24. maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tayın bedelinin tutarı
Madde 4- Tayın bedelinin aylık tutarı, 2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanun uyarınca yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda belirlenen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçemez.

Tayın bedelinin ödenme usulü
Madde 5- (1) Bu usul ve esaslar kapsamında tayın bedelinin hak kazanılmasında ve ödenmesinde Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Ait Yönetmelik hükümleri uygulanır.
(2) bu usul ve esaslar kapsamında yapılacak ödemeler döner sermaye bütçesinden karşılanır.

Yürürlük
Madde 6- Bu usul ve esaslar, 15 Eylül 2016 tarihinden geçerli olmak üzere Bakan onayını müteakiben yürürlüğe girer.

Yürütme
Madde 7- Bu usul ve esasları Sağlık Bakanı yürütür.

TOPLU SÖZLEŞME HÜKMÜ

"112 acil sağlık hizmetlerinde görevli personele tayın bedeli verilmesi
Madde 24- (1) Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan kamu görevlilerinden Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinin ek 2 nci maddesinden yararlanma imkanı bulunmayanlara, döner sermaye bütçesinden karşılanmak üzere 22/6/1978 tarihli ve 2155 sayılı Kanuna göre tayın bedeli verilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığının görüşü üzerine Sağlık Bakanlığınca belirlenir".

YİYECEK YARDIMI YÖNETMELİĞİ HÜKMÜ

"Ek Madde 2 - A1, A2 ve C tipi Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları ile İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezinde fiilen görev yapan personel hariç olmak üzere bu Yönetmeliğe göre yiyecek yardımından yararlanacak personelden Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personel (sözleşmeli personel dahil), il sağlık müdürlüklerinin yemek servislerinden veya il sağlık müdürlüklerince belirlenen Sağlık Bakanlığına bağlı yataklı tedavi kurumlarının yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanır. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenir."

112 çalışanlarına yemek yardımı ile ilgili resmi yazı ve habere buradan ulaşabilirsiniz.

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz. 

Anahtar Kelimeler:
 • 1
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 1
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  KIZGIN
Sağlık-Sen Olarak Tüm Türkiye'de EylemÖnceki Haber

Sağlık-Sen Olarak Tüm Türkiye'de Eylem

112 Ambulansları Elektronik Vaka Sistemine (EVS) GeçiyorSonraki Haber

112 Ambulansları Elektronik Vaka Sistemi...

Haber Yorumları

 • Esin07-07-2022 00:38

  Kesinlikle ASOS gibi birimlerde gece gündüz mesai kavramı olmadan çalışıyoruz bizlere de bu hak verilmeli

 • Sn.Bakan Duy Sesimizi07-07-2022 00:37

  Acil Sağlık Sistemi içerisinde KKM ve istasyonlarda nöbet tutan personellerin dışında ASOS,Depo,Lojistik,Ulaştırma,İnsan KAynakları gibi birimler bulunmaktadır ve bu birimlerin bir çoğu mesai saatleri dışında da görev yapmaktadır ancak Yemek ücreti alamamaktadır.Bu ücretin bu personellerede verilmesi gerekmektedir.

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar