15 Temmuz'dan İtibaren Sabit Ek Ödemeler Genel Bütçeden Ödenecek

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
15 Temmuz'dan İtibaren Sabit Ek Ödemeler Genel Bütçeden Ödenecek
Abone ol
Sağlık Bakanlığı yeni kanun gereği sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödeneceğini duyurdu

Sağlık Bakanlığından İl Sağlık Müdürlüklerine gönderilen yazıda şunlar kaydedildi:

Konu: Sabit Ek Ödemelerin Genel Bütçeden Ödenmesi

Bilgi: Hazine ve Maliye Bakanlığı

Bilindiği üzere 23 Haziran 2022 tarih ve 31875 sayılı Resmi Gazetede 7411 sayılı Sağlıkla İlgili Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun yayımlanmıştır.

Söz konusu Kanun ile 4/1/1961 tarihli ve 209 sayılı Sağlık Bakanlığına Bağlı Sağlık Kurumları ile Esenlendirme (Rehabilitasyon) Tesislerine Verilecek Döner Sermaye Hakkında Kanunun 5 inci maddesi ve ek 3 üncü maddelerinde değişiklik yapılmıştır.

Bu kapsamda;

1- 2022 Temmuz döneminden itibaren personele (kadroları döner sermayede bulunanlar dahil) yapılacak sabit ek ödemeler genel bütçe kaynaklarından maaş ödemelerinin yapıldığı harcama biriminin ilgili bütçe tertibinden yapılacaktır.

2- 2022 Temmuz dönemindeki maaş katsayısı artışına bağlı olarak oluşacak olan 01-14 2022 Temmuz dönemi 14 günlük fark döner sermaye işletme biriminin bütçesinden ödenecektir.

3- 2022 Temmuz dönemine mahsus olmak üzere 209 sayılı Kanun kapsamındaki sabit ek ödemeler (5 inci maddede belirtilen personelin sabit ek ödemeleri hariç) Bakanlığımız ÇKYS (Ek Ödeme Tahakkuk Menüsü) ve EKOBS üzerinden harcama birimlerince en geç 5 Temmuz 2022 saat 12.00'a kadar hesaplanacaktır. Bu kapsamda hesaplanan brüt ve net tutarlar KBS maaş bordrosunda yer almak üzere Bakanlığımız Merkez Teşkilatınca Hazine ve Maliye Bakanlığına bildirilecektir.

4- Maaşları Merkezi Yönetim Bütçesinden ödenen personelin 2022 Temmuz döneminden itibaren sabit ek ödeme tutarlar personelin maaşıyla birlikte merkezi yönetim bütçesinden ödeneceğinden; maaş ücret ödemeleri KBS- Kamu Personel Harcamaları Yönetim Sistemi (KPHYS) üzerinden gerçekleştirilen personelin sabit ek ödeme işlemlerine ilişkin Hazine ve Maliye Bakanlığı (Muhasebat Genel Müdürlüğü) tarafından yapılacak duyuruya göre işlem yapılacaktır.

5- Maaşları döner sermaye bütçesinden ödenen personel  (657 sayılı Devlet Memurlan Kanunu'nun 4/A memur ve 4/B sözleşmeli personel) ile 4924 sayılı Kanun kapsamındaki sözleşmeli personelin 2022 Temmuz Dönemine ait sabit ek ödemeleri her bir harcama birimi tarafından ÇKYS Ek Ödeme Tahakkuk Menüsü ve EKOBS üzerinden hesaplanacak ve MYS'den ödeme emri ile kadrosunun bulunduğu Kurum/Kuruluş tarafından Merkezi Yönetim Bütçesinden ödemesi gerçekleştirilecektir.

Bu doğrultuda yukarıda yer alan açıklamalar doğrultusunda iş ve işlemlerin herhangi bir gecikmeye mahal verilmeksizin yerine getirilmesi için gerekli tedbirlerin alınması ve sağlık tesislerine gerekli duyurunun yapılması hususunda gereğini önemle arz/rica ederim.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kazada Yaralanan Genç Doktor, 2 Günlük Yaşam Savaşını KaybettiÖnceki Haber

Kazada Yaralanan Genç Doktor, 2 Günlük Y...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari Ücrette Ara Zam Kararını AçıkladıSonraki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan Asgari Ücrette Ara...

Facebook Yorum

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar