Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Bölümü Özel Koşullar ve Açıklamalar (2019-YKS)

Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Bölümünü Tercih edecek adayların en fazla sorduğu sorulardan biriside Boy/Kilo Şartıdır.2019 YKS Tercih Kılavunda Boy Kilo ile ilgili özel bir koşulun bulunmadığını daha önceden sitemizden duyurmuştuk. Ancak Sosyal Medya hesaplarımızdan sıkça sorulan sorulardan birisi halen bu 233.Madde... Detaylar Haberimizde...

Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Bölümü Özel Koşullar ve Açıklamalar (2019-YKS)
Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Bölümü Özel Koşullar ve Açıklamalar (2019-YKS) ATTYİZ.BİZ.TR

Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Bölümünü Tercih edecek adayların en fazla sorduğu sorulardan biriside Boy/Kilo Şartıdır.2019 YKS Tercih Kılavunda Boy Kilo ile ilgili özel bir koşulun bulunmadığını daha önceden sitemizden duyurmuştuk. (Paramedik Bölümü Boy Kilo Şartı Kaldırıldı! başlıklı haberimizin detayına buradan ulaşabilirsiniz.)

Ancak Sosyal Medya hesaplarımızdan sıkça sorulan sorulardan birisi halen bu 233.Madde... 

Öncelikle ÖSYM'nin önceki yıllarda Tercih Kılavuza eklemiş olduğu 233.Madde Nedir ?

Bu programa alınacak öğrencilerin, devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (Öğrencinin boy ve kilosunun sağlık kurulu raporunda belirtilmesi gerekmektedir.), program gereği 2. sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması sebebiyle kayıt tarihinde 17 yaşını tamamlamış olmaları; erkek öğrencilerde 1.65 m'den, kız öğrencilerde 1.60 m'den kısa olmamak, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlığında olmak; kurtarma ve taşıma işlerinde iki kişilik bir ekipte çalışırken sedyedeki bir hastayı ekip arkadaşı ile birlikte taşıyabilecek beden ve fizik yeterliliğine sahip olmaları gerekmektedir.

   ÖSYM tarafından 2018 ve öncesinde yukarıda yer alan 233.Madde Şartı aranmakta idi. 2019 Tercih Kılavuzunda 233.Maddeye yer verilmemiştir.

 

Peki Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Bölümünü Tercih Etmek İsteyen Adaylardan Aranan Şartlar Nelerdir? Nasıl Paramedik Olabilirim ? 

2019 Tercih Kılavuzu Paramedik Bölümü Özel Şartlarına Bakalım. (Şartlar Üniversitelere Göre Farklılıklar Göstermektedir.)

  • Bk. 38 Bu programa kayıt olacak öğrenciler, uygulamalı derslerde mesleğin gerektirdiği üniformayı giymek zorundadırlar.
  • Bk. 6 Bu programa alınacak öğrencilerin, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığa sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları; kurtarma, taşıma işlerinde yeterli vücut yapısı ve gücüne sahip olmaları; öğretim programı gereği ikinci sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması nedeniyle 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla 17 yaşını tamamlamış olmaları gerekir.
  • Bk. 845 Bu programa kayıt için bu mesleği yürütmeyi engelleyecek fiziki ve ruhsal engeli olmadığını belgeleyen heyet raporu alınması ve öğrencilerin mezun olabilmeleri için sürücü belgesine (B Sınıfı) sahip olmaları gerekir.
  • Diğer Özel Koşullar Vakıf/Özel Üniversitelerin Şartları ve Burslar vs.ile ilgili maddeler.

​Tercih yapmadan önce,Tercih etmek istediğiniz Bölümün Özel Şartlar Maddelerini Dikkatlice İncelemenizi Tavsiye Ederiz.

Yine 2019 YKS Tercih Kılavuzunda yer alan ve Paramedik Adaylarının Kafasını Karıştıran Boy/Kilo Koşuluna Bakalım.

Bk. 54 Bu programa başvurabilmek için yükseköğretim kurumunun aradığı bütün koşullara ek olarak; TC vatandaşı olmak; boyu erkek öğrencilerde 1,65 m'den, kız öğrencilerde 1,56 m'den kısa olmamak; boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olmak ve kayıt yaptıracak öğrenci adaylarının normal sağlık raporu yerine Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nden "Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgesi" ibaresi bulunan sağlık raporu almak, dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk bulunmamak, yapılacak mülâkat ve beden eğitimi sınavında başarılı olmak gerekir. 

Yine Başka Bir Boy Kilo Maddesini İnceleyelim;
Bk. 862 Bu programa başvurabilmek için yükseköğretim kurumunun aradığı bütün koşullara ek olarak; TC vatandaşı olmak; boyu erkek öğrencilerde 1,65 m'den, kız öğrencilerde 1,56 m'den kısa olmamak; boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olmak ve kayıt yaptıracak öğrenci adaylarının normal sağlık raporu yerine Hudut ve Sahiller Sağlık Genel Müdürlüğü'nden "Gemiadamı Sağlık Yoklama Belgesi" ibaresi bulunan sağlık raporu almak, dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk bulunmamak gerekir.

862 Özel Koşulu için Boy Kilo Şartı Aranmaktadır,Yine Kılavuz İncelendiğinde  54.Madde de olduğu gibi Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümünün Özel Şartları Arasında olduğu anlaşılmaktadır.

Paramedik Bölümü ile ilgili sorularınızı veya eklemek istediklerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz.

 


 

 

#Paramedik Boy Kilo #Paramedik Özel Üniversite #Paramedik Olmak #Nasıl Paramedik Olunur #Paramedik Maaşları

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
Emel     2019-10-18 Boy kaldirilmadimi
Ömer     2019-08-10 Kılavuzda 233 kodu yoktu şartlarda üniversite şimdi kiloyu sıkıntı yapabilir mi?

Editör : Yapmaması gerekli,Sağlık Raporunda bedenen ve ruhen sağlıklı olmanız durumunda başka bir şart yok.

Yusuf Can filiz     2019-08-08 Her üniversite heyet raporu istiyomu? Bide paramedikte e-kayit yapabiliyor muyuz?
Yusuf islam     2019-08-07 Bk 6 için sağlık kuruluna ne dememiz gerekiyor ben gösterdim.böyle biseyi ik defa goruyoruz dediler yani ehliyet almama engel olmayan bi belge mi almam gerekiyor demeliyim.yoksa universite icin ehliyet almam gerekiyormu
Burak     2019-08-07 Bu programa alınacak öğrencilerin, devlet hastanelerinden veya üniversite hastanelerinden, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığına sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları (Öğrencinin boy ve kilosunun sağlık kurulu raporunda belirtilmesi gerekmektedir.), Bu raporu nasıl alabilirim hastanede hangi bölüme başvurmam lazım bilen birisi varsa cevap verebilir mi

Editör : Hastanenin Sağlık Kurulu Servisine Başvuruda bulunacaksınız.Sizi ilgili poliklniklere ve Diyetisyene göndereceklerdir.

deniz     2019-07-24 yaş sorunu var mı özel koşul olarak belirtilmemiş bazı sitelerde 23yaş ibaresi gözüküyor

Editör : Paramedik (İlk ve Acil Yardım) Bölümü Özel Şartlarında Yaş ile ilgili tek madde :

Bk. 6 Bu programa alınacak öğrencilerin, sürücü belgesi almaya engel olmayan bir beden yapısı ve ruh sağlığa sahip olduklarını belgeleyen rapor almaları; kurtarma, taşıma işlerinde yeterli vücut yapısı ve gücüne sahip olmaları; öğretim programı gereği ikinci sınıfta araç kullanmalarının zorunlu olması nedeniyle 30 Eylül 2019 tarihi itibarıyla 17 yaşını tamamlamış olmaları gerekir.

Yaş sınırı ile ilgili bir madde bulunmamaktadır.

​EMEKLERİNİZİN KARŞILIĞINI SONUÇ BELGELERİNİZDE GÖRMENİZ DİLEĞİYLE!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ambulans ile otomobil çarpıştı!
Ambulans ile otomobil çarpıştı!
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı
Ambulans Şoförü Milli Eğitim Bakanlığından Tazminat Kazandı