Psikoteknik Değerlendirme Belgesi (Raporu) Nedir? Nereden Alınır?

Psikoteknik raporu adı verilen belge farklı durumlarda istenmekte ve insanlar bu belgeleri almak suretiyle araç kullanabilmektedir. Psikoteknik belgesi (Raporu) nasıl alınır sorusunun cevabını yazımızın ilerleyen bölümlerinde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Psikoteknik Değerlendirme Belgesi (Raporu) Nedir? Nereden Alınır?
Psikoteknik Değerlendirme Belgesi (Raporu) Nedir? Nereden Alınır? ATTYİZ.BİZ.TR

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan sürekli işçi kadrolarında Ambulans Sürücüsü alımıda yer almaktadır. (799 Kadro için tıklayınız)

Ambulans Sürücüsü alımına Paramedikler başvuru yapabiliyorlar.Paramedikler için en az B sınıfı Sürücü Belgesi (Manuel vites) ve Psikoteknik değerlendirme belgesi şartıda bulunmaktadır.

  • Peki Psikoteknik Değerlendirme Belgesi adı verilen rapor nedir ? , Nereden Alınır ?

Psikoteknik belgesi, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin akabinde verilen bir belgedir. Başka bir tabir ile psikoteknik belgesi kişinin bahsi geçen işe uygun olup olmadığını gösteren bir belgedir.

Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı denetiminde onaylı kurumlar tarafından verilmektedir. 

Psikoteknik belgesi alırken, sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihni özelliklerine yani; algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine, psikomotor yetenek ve becerilerine yani; tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışlarına, alışkanlık ve kişilik özelliklerine yani; risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol, ve benzeri davranışlarına bakılmaktadır.

 

Şayet yapılan bu değerlendirmeler olumlu ise sürücü psikoteknik belgesi alabilir.

Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş kurumlar tarafından verilmektedir.

İlinizde bulunan bu kurumlara başvuruda bulunarak psikoteknik belgesi almak için başvuru yapabilirsiniz. 

Belge için yaklaşık 1 saat süren ve kişinin beden ve ruhsal sağlığının sürücülüğe elverişli olup olmadığının ölçüldüğü bir teste tabi tutulursunuz. Bu testin sonunda başarılı olarak adaylara psikoteknik değerlendirme belgesi (raporu) verilir.

Psikoteknik testine giren ticari araç sürücüsünün raporları Psikolog, Uzman Psikiyatrist Doktor ve İl/İlçe Sağlık Müdürlüğüne onaylatılarak psikoteknik raporları üç nüsha olarak teslim edilir. Bu rapor; beş yıl süreliğine geçerlidir.

  • Psikoteknik Değerlendirme Belgesi Ücretli mi?

Psikoteknik belgesi ücretleri her yıl sağlık bakanlığı tarafından belirlenerek merkezlere bildirilmektedir. 

Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen 2018 yılı psikoteknik değerlendirme test ücreti 137,364 TL dir. 

Belirlenen bu rakan taban ücret olmaktadır. Tavan ücret ise bu rakamın %30 fazlası olarak belirlenmiştir.

Ambulans Sürücüsü Şartları ve Kadroları için tıklayınız

 

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz. 

 

#Psikoteknik Değerlendirme Belgesi Nedir #Psikoteknik Değerlendirme Belgesi Nasıl Alınır #Psikoteknik Değerlendirme Belgesi Nereden Alınır #Ambulans Sürücüsü Psikoteknik Değerlendirme Belgesi #Paramedik Psikoteknik Raporu #Sağlık B

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Hemşire Tatilde Boğuldu
Genç Hemşire Tatilde Boğuldu
ATT ve Ambulans Şoförü Alım İlanı
ATT ve Ambulans Şoförü Alım İlanı