Genel Sağlık-İş:22 Aralık Paramedikler Günü Mesajı

Acil sağlık hizmetlerinin sunumunda görev alan paramedikler, haftanın 7 günü 24 saat zorlu koşullarda hizmet sunmaktadır.

Genel Sağlık-İş:22 Aralık Paramedikler Günü Mesajı
Genel Sağlık-İş:22 Aralık Paramedikler Günü Mesajı ATTYİZ.BİZ.TR

Uzun ve düzensiz çalışma süreleri ve uygun olmayan çalışma koşulları içinde özveri ile çalışan paramedikler, sağlıkta şiddetin en önemli mağdurlarındandır.

112 hizmetleri, sağlık alanında en riskli çalışma alanlarından birisidir.

Sağlık Bakanlığı’nın 113 Beyaz Kod uygulaması da şiddete karşı pratik bir çözüm olmadığı için sözlü ya da fiziksel şiddete maruz kalan birçok sağlık çalışanı beyaz koda başvurmamaktadır. Sağlıkta şiddet yasası ile de sağlık çalışanlarının beklentileri karşılanmamış, şiddetin önlenmesi için cezai olarak hiçbir yaptırım getirilmemiştir.

 

İş sağlığı ve güvenliği konularında ciddi sıkıntılar yaşayan 112 çalışanlarının çalışma süreleri içinde maruz kalacakları riskleri en aza indirecek bütün önlemlerin ivedilikle alınması gerekmektedir.

Bu riskleri artıran faktörlerden birisi de, kendini sürücülük konusunda yetersiz gören paramediklere zorla sürücülük yaptırılmasıdır. 

Bu konuda yeterli ön eğitime sahip olmayan ve özellikle metropol kentlerdeki trafik koşulları içinde zorlanan paramediklere mesleklerinin ilk yıllarında etkin ve süreklileştirilmiş acil sürüş eğitimleri verilmelidir.

İşlerini yaparken yaptıkları işin aciliyeti, hızı, sürekliliği ve öngörülemezliği nedeniyle seri olmak durumunda kalan 112 çalışanları, görevlerini ifa ederken aynı zamanda bürokratik bir dizi prosedürü de yerine getirmek durumunda kalmaktadır. 

Bir taraftan hastaya acil müdahale etmek için zaman ile yarışan 112 çalışanları, bir taraftan da kayıt prosedürü ile uğraşmak zorunda bırakılmaktadır. 112 çalışanlarının bu sorunu, özellikle 112 istasyonlarında tıbbi sekreter istihdam edilmesi ile çözülebilecektir.

112 hizmetlerinin hem etkin bir biçimde yürütülmesi için hem de 112 çalışanlarının dinlenme sürelerini en işlevsel biçimde değerlendirmesi için yeterli donanım ve konfora sahip, standart istasyonların oluşturulması gerekmektedir.

Tüm sağlık çalışanlarının talepleri olan; geçmişe etkili her bir yıla 90 gün yıpranma zammı verilmesi, döner sermaye ek ödemelerinin emekliliğe yansıtılması paramediklerin de en önemli beklentileri arasındadır. Yapmış olduğu görevin öneminin bilinciyle büyük bir özveriyle çalışan paramedikler, yeterli ekonomik güce ve sağlıklı çalışma koşullarına bir an evvel kavuşturulmalıdır.

Genel Sağlık-İş olarak insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşulları için birlikte mücadele etmek dileğiyle tüm paramediklerin 22 Aralık Paramedikler Gününü kutlarız.

Zekiye BACAKSIZ
Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

#22 Aralık #Paramedikler Günü #Kutlama Mesajı #112 #Acil Servis #112 Ekipleri #112 Çalışanları #Zekiye BACAKSIZ #Genel Sağlık-İş #Sendika

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
31 yaşındaki hemşire araçta ölü bulundu
31 yaşındaki hemşire araçta ölü bulundu
Hemşire, Antalya'daki kazada hayatını kaybetti
Hemşire, Antalya'daki kazada hayatını kaybetti