SPP Yönetim Kurulu Sağlık Bakanlığı Görüşmesinden Öne Çıkan Önemli Başlıklar

Okulara alınacak sağlık personeli ile ilgili henüz alt metin ve içerik oluşturulmamış bunun zaman alacağı belirtiliyor. Proje aşamasında henüz.

SPP Yönetim Kurulu Sağlık Bakanlığı Görüşmesinden Öne Çıkan Önemli Başlıklar
SPP Yönetim Kurulu Sağlık Bakanlığı Görüşmesinden Öne Çıkan Önemli Başlıklar ATTYİZ.BİZ.TR

Bugün bildiginiz üzere SPP (Sağlık Profesyonelleri Platformu) Yönetim Kurulunun Sağlık Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığına bağlı Sağlık Kurulu üyelerinden Sn.Necdet Ünüvar ile çeşitli temasları gerçekleşti.

Bütün Gıda ve Sağlık Kurulu üyelerine ve başkanına 11 Ocak’ta düzenleyeceğimiz panelin davetiyelerini illettik.

Öte yandan Bakan Yardımcımız Sn. Muhammed Güven ve diğer Bakan Yardımcımız Sn. Halil Eldemir ile görüşme sağladık.

Yönetim Hizmetleri Daire Başkanı, Sağlık Meslekleri Daire Başkanı, Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü ve diğer temaslarımızin tamamının toplamında sizlere özetle aktaracağımız bilgiler şunlardır.

 • 2019 Atama sayısı Ocak ilk haftasında bütçe onaylandıktan sonra netleşecek. Henüz maliye ile görüşmeler bakan bazında devam ediyor.
 • 6409 kadrolu işçi alımı Çalışmaları tamamlanmış . Maliye onay verdiği an ilana çıkılacak. İş-Kur üzerinden kura ile alınacağı belirtildi. İçerisinde geçen sağlık bölümlerine sürekli ısrarlara belirtiltigimiz gibi diploma şartı esas alınacak. Sayı 6400 civarı. bununla ilgili farklı bilgiler var Arkadaslar ama su an icin paylaşmamız mümkün değil. İlerleyen tarihlerde paylaşacağız.
 • 25000 Personel alımının içinde Yardımcı Sağlık Personeli olmayacak. Sağlık personelinin toplam atama sayısı Ocak ayının ilk haftasında netleşecek.
 • Ocak ayının ilk haftası Bakan yardımcımız ile devam toplantısı yapılacak.

 

 • Okulara alınacak sağlık personelleri ile ilgili henüz alt metin ve içerik oluşturulmamış bunun zaman alacağı belirtiliyor. Proje Aşamasında.
 • Zimmetler yıl bitmeden tamamlanacak. Hatta dün toplanan komisyonda yaklaşık 500 dosyanın incelendiğini ve işlem yapılıp imzaya açıldığını. İmzaları bitenlerin ivedilikle sisteme düşeceği belirtildi. Bu hafta bitmeden komisyon tekrar toplanacak.
 • Mesleki kurul ilk toplantısını 10 gün önce gerçekleştirmiş. Görev ve meslek tanımlarının tamamının yeniden düzenleneceğini daha evvel söylemiştik bunun çalışmalarının başladığını da duyurmuştuk.

Bu anlamada bakanlık yeni fikirlere açık olduğunu ve STK’lardan eksik gördüklerini ve taleplerini ulaştırmaları halinde değerlendirdiklerini belirtti. Görev ve meslek tanımında eksiklik olduğunu düşünen her bölümün bölümsel anlamadı çalışma yapıp vermesi bu süreçte çok çok önemli. Bütün mesleklerin STK larıni görev ve meslek tanımlarıyla ilgili fikir ve Önerilerini sunmak üzere ilgili daire başkanı Kemal bey kabul edeceğini belirtti.

 • 4/B li vekil ve Kamu dışı ASE (Aile Sağlığı Elemanı)’ler için kadro Çalışması maalesef şu an için düşünülmüyor.
 • 4+2 icin çalışmaların devam ettiği Devlet personel Başkanlığının lobuyla ilgili görüş talep ettiğini çok yakın zamanda olmasa da bir düzenleme olacağını, icerigin netleşmediğini öğrenmiş bulunuyoruz. Bu konuyu ısrarla devam ettirip mazeret tayinlerini eğitim,sağlık, eş durumunu, becayiş, can güvenliğini örneklerle açıkladık. Ayrıca 6 yılın çok uzun bir sure olduğu görüşünü yineledik.

4+2 Sözleşmeli Sistemi Nedir ? başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 • Yeni açılacak obezite merkezleri icin personel alımları peyder pey gerçekleşecek.
 • İlk mezunlarını veren SBT (Sağlık Bakım Teknisyeni),Hemşire ve Ebe Yardımcıları için çalışma olacak. Atamalara yetiştirmek icin uğraşılıyor. Meslek tanımları yetişmezse bile farklı formülle tercih vermeleri sağlanabilecek diye belirtildi.

 

Sağlık Bakım Teknisyenliği Nedir ? Mesleki ve Akademik Olanakları Nelerdir ? başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 • 6400 işçi alımında alınacak ambulans şoförlerinde muhtemelen yalnızca Teknikerlere yer verilecek ve ekstra belgeler istenecek. Bir önceki ambulans sofor alımında yaşanan sıkıntılar minimuma indirilmeye çalışacak.
 • Alınacak veri hazırlama elemanlarının diplomalı Tıbbi Sekreter arkadaşlardan alınması gerektiğini bunun dışında düz lise veya alakasız bölümlerin iş konusunda yarardan çok zararı olacağını belirttik.

Aras Ali Altıntaş 
Sağlık Profesyonelleri Platformu 
Baskan Yard. 
Saha Koordinatörü

#Sağlık Profesyonelleri Platformu #Sağlık Bakanlığı #Necdet Ünüvar #Bakan Yardımcısı #Muhammed Güven #Halil Eldemir #25 bin Personel Alımı #4+2 Sözleşmeli #Maliye #Sağlık Personeli Alımları

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversitede Hastanesinde 4/B Kadrosunda Çalışanlar KPSS Tercihinde Bulunabilir Mi?
Üniversitede Hastanesinde 4/B Kadrosunda Çalışanlar KPSS Tercihinde Bulunabilir Mi?
Türkiye'nin en büyük UMKE tatbikatı başladı
Türkiye'nin en büyük UMKE tatbikatı başladı