112 İstasyonu Nedir, İstasyon Tipleri Nelerdir ?

A1 tipi Acil Yardım İstasyonu: Müstakil istasyonlar başka bir sağlık kurumunun içinde olsalar da İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı olarak ilgili mevzuata göre hizmet veren doktorlu ekiplerdir.

112 İstasyonu Nedir, İstasyon Tipleri Nelerdir ?
112 İstasyonu Nedir, İstasyon Tipleri Nelerdir ? ATTYİZ.BİZ.TR

112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyon Nedir?

112 Acil Ekibinin 7/24 göreve hazır halde bekledikleri ambulans ve ambulansta görev yapan ekibe lojistik destek sağlamak amacıyla, en az üç oda, tuvalet, banyo, mutfak, malzeme deposu, ambulans garajı ile telefon, sabit telsiz ve gereken diğer malzemelerin bulunduğu binalara 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu denir.

İllerde bulunan istasyonlar Merkez 1 Nolu ASHİ,2-3-4 Nolu ASHİ gibi isimlendirilir.

Komuta Kontrol Merkezi:

Komuta Kontrol Merkezi (KKM), İl Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki 112 Acil Yardım Hizmetleri, İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı çalışan birimdir.

Komuta Kontrol Merkezi altı ana birimden oluşur; 

 1. Çağrı karşılama,
 2. Ambulans yönlendirme,
 3. Hasta nakli,
 4. Veri kayıt ve değerlendirme,
 5. İl içi ve iller arası hasta nakli koordinasyonu,
 6. Hastane kritik yatak yönetimi

İstasyon Tipleri:

 • A1 Tipi Acil Yardım İstasyonu: Müstakil istasyonlar başka bir sağlık kurumunun içinde olsalar da İl Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı olarak ilgili mevzuata göre hizmet veren doktorlu ekiplerdir.


Görev yapan personel, araç ve malzemeleri 112 hizmetleri dışında kullanılamaz, personele içinde bulundukları kurum yöneticileri tarafından başka bir görev verilemez.
 

 • A2 Tipi Acil Yardım İstasyonu: A1 tipi acil yardım istasyonlarının çalışma koşullarında görev yapan AABT’ li  (Ambulans ve Acil Bakım Teknikeri) ekiplerdir.

 

 • B1 Tipi Acil Yardım İstasyonu: Hastane acil servislerine entegre, personel istihdamı ilgili hastane tarafından yapılan doktorlu acil yardım istasyonlarıdır.

 

 • B2 Tipi Acil Yardım İstasyonu: Sağlık Grup Başkanlıklarına entegre, personel istihdamı il Ambulans Servisi Başhekimliğince sağlanan Acil Yardım istasyonlarıdır.

 •  C Tipi Acil Yardım İstasyonu: İhtiyaca göre günün belirlenen saatlerinde sadece ambulans hizmeti verilen, idari ve özlük hakları bakımından başhekimliğe bağlı acil sağlık istasyonlarıdır."

Not: Aktif kaynak linki kullanarak haberlerimizden alıntı yapabilirsiniz. 

#112 Nedir #112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu Nedir #112 İstasyon Tipleri #112 İstasyonları #Komuta Kontrol Merkezi #KKM

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversitede Hastanesinde 4/B Kadrosunda Çalışanlar KPSS Tercihinde Bulunabilir Mi?
Üniversitede Hastanesinde 4/B Kadrosunda Çalışanlar KPSS Tercihinde Bulunabilir Mi?
Türkiye'nin en büyük UMKE tatbikatı başladı
Türkiye'nin en büyük UMKE tatbikatı başladı