PARHAD Anıtkabir Resmi Töreni

PARHAD Anıtkabir Resmi Töreni

PARHAD Anıtkabir Resmi Töreni
PARHAD Anıtkabir Resmi Töreni ATTYİZ.BİZ.TR

21-28 Aralık TÜRKİYE PARAMEDİKLER HAFTASI kapsamında Anıtkabirdeki resmi törene tüm meslektaşlarımızı davet ediyoruz.

  • PARHAD Kimdir ?

PARHAD: Paramedik ve Hastane Öncesi Acil Tıp Derneği’nin kısa adıdır.

Sivil Toplum Kuruluşu olması nedeniyle PARHAD, tüzel kişiliğe sahip resmi bir kuruluştur. Alışılagelen dernekçiliğin ötesinde profesyonel, gelişime açık ve vizyonu geniş bir meslek örgütüdür.

PARHAD, ülkemizde hedeflenen düzeyde bir Hastane Öncesi Acil Tıp Sistemi’nin oluşturulması ve geliştirilmesi gerektiğine; Acil Sağlık Hizmetleri Profesyonellerinin de her yönüyle bu güce sahip olduğuna inanır. 

 

Hastane Öncesi Acil Tıp sistemi ve profesyonellerinin temsilcisi olarak, Acil Sağlık Hizmetlerinde bilim, akıl ve tecrübe değerleri ile güç birliği oluşturmak suretiyle ülkesine ve tüm insanlığa hizmet etmeyi amaçlar.

  • Bilim, Akıl ve Tecrübe Değerleri

 Bilim; Her alanda olduğu gibi Hastane Öncesi Acil Tıp alanında da vazgeçilmez bir değerdir ve ilk sırada yer alır. Çünkü ülkemizde Hastane Öncesi Acil Tıbbın oluşumu ve gelişimi akademik yapı içerisinde, tam olarak yerini alması ile mümkündür. Acil Tıp Ana Bilim Dalı’nın yan dalı olan Hastane Öncesi Acil Tıp geliştikçe bilimsel çalışmaların yapılabilmesi mümkün olacak, sorunların tespitine ve çözümüne katkı sunabilecektir.


 Akıl; Sahada karşılığı olan, ülkenin normlarıyla bağdaşan ve uygulanabilir önerilerin öne çıkarılması gereklidir. Bilimin ışığındaki önerilerin, akıl süzgecinden geçirilmesi ve tüm şartların değerlendirilmesi ile en akılcı çözümün ortaya çıkarılması gereklidir. 


 Tecrübe; Akılcı çözümlerin odağı olan sistem çalışanlarının tecrübeleri ve bu doğrultuda önerileri önemli değerlerdir. Asla göz ardı edilemezler. Bilimsel çalışmaların önceliği ve akılcı çözümlerin geliştirilmesi tecrübeye verilen değer nispetinde mümkün olur.

Bu nedenlerden dolayı PARHAD, Bilim, Akıl ve Tecrübe değerleri ile ilkeli bir çalışma politikası belirler.

  • PARHAD’ın İlkeleri 

Güç birliği oluşturmak için kurulacak olan derneğin “iyi niyet” ve “amatör ruh” temeline dayanması, aynı zamanda her ikisinin de özenle korunması zaruridir. Bir güç haline dönüştükten sonra “kötü niyetin” ve “maddiyata dayalı ruh”un akılcı çalımlarına kurban edilmiş bir çok örnek maalesef bizim alanımızda da yaşanmıştır. Bu durum alanda bir çok sorunla boğuşan profesyonellerde zaman, enerji, motivasyon ve güven kayıplarına neden olmaktadır. Tüm bu nedenlerle iyi niyet ile oluşturulan güç birliğinin kişilerden, kurumlardan ve olaylardan bağımsız olarak koruma altına alınması gerekmektedir.


PARHAD iyi niyetle oluşturulan güç birliğini korumak için “Sekiz Temel İlke” ile çalışır. Bunlar, İnsan Odaklı Çalışmak,Ayrım Gözetmemek, Tarafsızlık, Bağımsızlık, Gönüllülük, Evrensellik, Liyakat ve Sadakat’tir.


PARHAD, Acil Sağlık Hizmetlerinde gelişim için her gerçek ve tüzel kişi ile nezaket, sağduyu ve etik değerler temelinde iletişim kurar. Ancak başta vatanı ve ülkesine hizmet etmeyi kendine hedef edinmiş profesyonellerin meşru menfaatleri söz konusu olduğunda, güç birliği kudreti ile hakikatleri savunmaktan da bir adım bile geri durmaz.

  • Hastane Öncesi Acil Tıp Profesyonelleri Kimlerdir ?

En başta ülkesine hizmet etme azmini, can kurtarmaya adadıkları yaşamlarında bulan acil sağlık çalışanları Hastane Öncesi Acil Tıp Profesyonelleridir.

Ülkemizde bu tanımın karşılığı Paramedikler ve Acil Sağlık Hizmetlerinde tecrübe edinmiş ancak şartlar gereğince öğrenimine alanında devam edememiş Acil Tıp Teknisyenleridir.

Kendilerini çok farklı alanlarda uzmanlaştıran Paramedik ve Acil Tıp Teknisyenleri, Hastane Öncesi Acil Tıbbın gelişimine mutlak katkı sunacak kişilerdir.

Hastane Öncesi Acil Tıbbın eğitimcileri ve akademisyenleri de doğal olarak sistemin vazgeçilmez değerleridir. 
Paramedik öğrencileri sistemin geleceği olarak yeri ve önemini her zaman korumaktadır. Geleceğin çalışanları, akademisyenleri, yöneticileri olan öğrencilerimiz ve bu güç birliğine gönül veren herkes Onursal Üye olarak bu yüce harekette yerini alabilecektir.

Paramedik ve Hastane Öncesi Acil Tıp Derneği (PARHAD) iyi niyet ile oluşturulan bilim akıl ve tecrübe ışığında gelişen, sekiz temel ilke ile hareket eden profesyonellerin güç birliği sağladıkları bir meslek örgütüdür.

 
#PARHAD #Anıtkabir #Paramedikler Haftası #Paramedik ve Hastane Öncesi Acil Tıp Derneği #Acil Sağlık Hizmetleri Profesyonelleri

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversitede Hastanesinde 4/B Kadrosunda Çalışanlar KPSS Tercihinde Bulunabilir Mi?
Üniversitede Hastanesinde 4/B Kadrosunda Çalışanlar KPSS Tercihinde Bulunabilir Mi?
Türkiye'nin en büyük UMKE tatbikatı başladı
Türkiye'nin en büyük UMKE tatbikatı başladı