İYİ Partili ORAL 45/A'lı Sağlık Personeli'nin Durumunu Bakan Koca'ya Sordu

11.10.2011 tarih ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında görev yapan sözleşmeli sağlık personelinin atandığı yerde 4+2 yıl çalışma şartı bulunmaktadır. 45/A maddesi ile çalışan yüzlerce sözleşmeli sağlık personeli kadrolu kamu personelleri için yapılan hem sağlık özrü hem de can güvenliğine bağlı tayin hakkından yararlanamamaktadır.

İYİ Partili ORAL 45/A'lı Sağlık Personeli'nin Durumunu Bakan Koca'ya Sordu
İYİ Partili ORAL 45/A'lı Sağlık Personeli'nin Durumunu Bakan Koca'ya Sordu ATTYİZ.BİZ.TR

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin KOCA tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 06/12/2018


İbrahim Halil ORAL
Ankara Milletvekili

11.10.2011 tarih ve 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 45/A maddesi kapsamında görev yapan sözleşmeli sağlık personelinin atandığı yerde 4+2 yıl çalışma şartı bulunmaktadır.

45/A maddesi ile çalışan yüzlerce sözleşmeli sağlık personeli kadrolu kamu personelleri için yapılan hem sağlık özrü hem de can güvenliğine bağlı tayin hakkından yararlanamamaktadır. 

45/A maddesine bağlı çalışan sözleşmeli sağlık personelinin kadrolu diğer meslektaşlarından ayrı olarak hem kendi hem de bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin sağlık sorunları nedeniyle tayin hakkı bulunmamaktadır. 

4+2 Sözleşmeli Sistemi Nedir ? başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bu sebeple 45/A maddesine bağlı olarak çalışan sözleşmeli sağlık personellerinin bulundukları il veya ilçenin mevcut sağlık hizmetlerinin var olan sağlık probleminin tedavisine imkân tanımamasına rağmen herhangi bir tayini imkânına sahip olamamaktadır. 

KHK gereğince bu personeller sadece eş durumu tayin hakkını, KHK’da belirtilen şartlar sağlandığında kullanabilmektedir. 

Bu bilgiler ışığında;

1- 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesi kapsamında sözleşmeli olarak görev yapan kaç sağlık personeli bulunmaktadır? Bu personelin kaçı erkek kaçı kadındır? Bu personel içerisinde engelli sayısı kaçtır?

2- 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesi kapsamında sözleşmeli olarak görev yapan personelden kaç kişi can güvenliği veya sağlık özrü sebebiyle tayin isteminde bulunmuştur?

3- İlgili düzenlemenin kişinin can güvenliğinin ve sağlık durumu ile vücut bütünlüğünün korunmasına dair Anayasal ilkelere aykırı olup olmadığına dair bir değerlendirmeniz bulunmakta mıdır?

4- 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesi kapsamında sözleşmeli olarak görev yapan personelin can güvenliği ya da sağlık özrü sebebiyle tayinlerinin önünü açıcı bir girişimde bulunmayı, düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

5- 663 sayılı KHK’nın 45/A maddesi kapsamında sözleşmeli olarak görev yapan personelin şu andaki durumda bakmakla yükümlü olduğu aile fertleriyle ilgilenmesi ya da sağlık sorununu atlatabilmesi için uygulama geliştirmeyi düşünüyor musunuz?

 

Kamuajans.com/ÖZEL

#İbrahim Halil ORAL #45/A Sözleşmeli Personel #4+2 Sözleşme #Sağlık Bakanı #Fahrettin KOCA #663 Sayılı #Kanun Hükmünde Kararname #KHK #Milletvekili

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Genç Hemşire Tatilde Boğuldu
Genç Hemşire Tatilde Boğuldu
ATT ve Ambulans Şoförü Alım İlanı
ATT ve Ambulans Şoförü Alım İlanı