TSS:Evden Hastaneye 30 Dakika Şartına Dava Açtık

Türk Sağlık-Sen, Sağlık Bakanlığı'nın sağlık çalışanlarının 30 dakikada evden hastaneye gitmesini düzenleyen genelgenin iptali için Danıştay'a dava açtı.

TSS:Evden Hastaneye 30 Dakika Şartına Dava Açtık
TSS:Evden Hastaneye 30 Dakika Şartına Dava Açtık ATTYİZ.BİZ.TR

Çalışanların 30 dakikada hastaneye gitmeleri ile ilgili geçtiğimiz yıllarda da genelge ile düzenleme yapılmış ve sendikamızın açtığı dava sonrası genelge Danıştay tarafından iptal edilmişti.

Genelgeye dayanak olan yasa hükmü de Anayasa Mahkemesi tarafından yürürlükten kaldırılmıştı.

Sağlık Bakanlığı 30 dakikada hastane şartını bu kez de 10/7/2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 383 üncü maddesinde; "Sağlık personelinin mesai saatleri haricinde de hizmetine ihtiyaç duyulduğunda ilgili sağlık kuruluşuna ulaşabilmeleri için alınacak tedbirler ve ilgililerin uyacağı kurallar Bakanlıkça belirlenir." hükmüne atıf yaparak genelge ile geri getirdi.

Sendikamız tarafından genelgenin iptali için açılan davada  genelgenin temel hak ve hürriyetleri engellediği ve bu sebepten Anayasa'nın temel ilkelerine aykırılık taşıdığı ifade edildi.

 

Söz konusu şartın çalışma barışını bozacağı ve çalışanlar üzerinde psikolojik baskı oluşturacağına vurgu yapıldı. Söz konusu genelgenin yürütmesinin durdurularak iptal edilmesi istendi.

Açılan dava ile ilgili bir değerlendirme yapan Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Hukuka uygun olmadığı daha önce yüksek yargı tarafından karara bağlanmış bir düzenlemeyi tekrar getirmenin bir izahı yoktur.

Bu durum yüksek yargının kararını hiçe saymaktır. İmkanı olan her çalışan zaten çalıştığı kuruma yakın bir yerde oturmak ister.

Ama çalışanların aile hayatlarına bile müdahale ederek 30 dakikada hastane olacak şekilde ikamet edin demek her şeyden önce bir insan hakkı ihlalidir. “ dedi.

Bakanlıktan 30 dakika açıklaması ile ilgili haberimize buradan ulaşabilirsiniz

#Türk Sağlık-Sen #Evden Hastaneye 30 Dakika Şartı #Sağlık Bakanlığı #Danıştay #Dava #Mahkeme #Anayasa Mahkemesi #Genelge #Resmi Gazete

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Erciyes Üniversitesi 4/B Sözleşmeli Personel Alım İlanı
Erciyes Üniversitesi 4/B Sözleşmeli Personel Alım İlanı
Özel Hastane ve Sağlık Kurumları 23 Kadroya İŞKUR'dan Personel Alıyor
Özel Hastane ve Sağlık Kurumları 23 Kadroya İŞKUR'dan Personel Alıyor