Sağlık Bakanlığı Genelgesine Tepki

SAĞLIK-SEN Tekirdağ Şube Başkanı Hamza ÖKSÜZ yapmış olduğu yazılı açıklama ile; Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2018/28 sayılı 'Sağlık Çalışanının İhtiyaç Halinde Çağrıya Uyması' konulu genelgesine tepki gösterdi.

Sağlık Bakanlığı Genelgesine Tepki
Sağlık Bakanlığı Genelgesine Tepki ATTYİZ.BİZ.TR

SAĞLIK-SEN Tekirdağ Şube Başkanı Hamza ÖKSÜZ yapmış olduğu yazılı açıklama ile; Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün 2018/28 sayılı 'Sağlık Çalışanının İhtiyaç Halinde Çağrıya Uyması' konulu genelgesine tepki gösterdi.

ÖKSÜZ açıklamasında ' genelgeyi okuyunca şaka yapılıyor diye düşündüm.

Sağlık personelinin ihtiyaç halinde çağrıya uyması ve bunun normal şartlarda 30 dk.içerisinde kurumuna ulaşacak şekilde uygulanması  ve uygulamanın titizlikle ve aykırı hareket eden personele de idari ve disiplin cezası uygulanması diye devam eden ve bakan adına imzalanmış bir genelge.

7/24 kesintisiz bir şekilde büyük bir özveri ve üstün gayret ile sağlık hizmetleri titizlilik ile zaten yürütülüyor.Sağlıkta dönüşüm ve hasta memnuniyetini %30 lardan %80 lere çıkartan birbirinden kıymetli sağlık çalışanlarımızdır.Normal mesai sonrası nöbetçilerle hizmete devam edilip,yetmediği yerde icap nöbeti uygulaması ile sisteme takviye yapılıyor.

Hani şu yıllardır kurumların ihtiyacı halinde çağırılan ve pek çok ilde de ücreti bakanlıkça düzenleme yapılmadığı için ödenmeyen nöbetten bahsediyorum. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarımız ihtiyaç duyulması halinde ve İlimizde'de birebir şahit olduğumuz olağanüstü durumlarda tek bir cep telefonu mesajı ile ihtiyacın hasıl olduğu kurumlara il dışından dahi koşarak geliyor.

Bunu da büyük bir fedakarlıkla yapıyor ve ne ek mesai ,ne ek ücret,ne de ödüllendirilme beklemeksizin gerçekleştiriyor.Bu gönül ordusunu yıllar önce ortadan kalkmış bir uygulamayı geriye getirmeye çalışmakla küstürüp demoralize etmenin kime ne faydası olacak?Tarihe gömülen ve bunda da SAĞLIK-SEN olarak çok büyük katkımızın olduğunu düşündüğüm bürokratik vesayetin geri dönüşüne asla müsaade etmeyeceğimizin bilinmesini isterim. 

Bu genelgeyi hazırlayan yekililerine şunları sormakta fayda görüyorum;  Sağlık çalışanının hizmetine heran ihtiyaç duyulacağı realite iken;kriter ne olacak peki? _Normal şartlarda İstanbul,Ankara,İzmir gibi metropoller de 30 dk.içerisinde nereye nasıl ulaşabiliriz? 

Tekirdağ'da çalışan bir hekim veya herhangi bir sağlık çalışanı mesaisi dışında sağlık hizmeti almaya,özel bir işi sebebiyle veya gezmeye İstanbul'a gitti.Kurumu çağırdığında 30 dk içerisinde gelemediği kurumunda amirince soruşturma açılabilecek mi ?oluyor.

Bu genelgenin Anayasanın yerleşme ve seyahat hürriyeti başta olmak üzere;herkes özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptir. maddelerinin ihlal edildiğini ve olağan yaşam koşullarına uygun olmadığını düşünmekteyim. Pek çok alanda acil olarak çözülmeyi bekleyen sorunumuz var iken;Sağlık Bakanlığını tepki gösterdiğimiz genelgenin konu başlığında olduğu gibi 'sağlık personellerinin ihtiyaçlarının çözümüne yönelik çağrımıza uymaya'davet ediyorum.

Yıl başından itibaren uygulanacak maaş zam oranlarıyla beraber artacak olan sabit döner sermayelerle birlikte pek çok kurumda zaten yok olan döner sermaye ek geliri neredeyse tamamen ortadan kalkmış olacak.

Yaklaşık 30 günlük sürede mevcut iken Bakanlığın bu zaman zarfında personeli motive edecek şekilde düzenleme yapması öncelikli beklentimizdir.

Sistemi tümüyle değiştirecek süre yetersiz görülürse,önerimiz ünvan katsayılarının ve SUT fiyatlarının arttırılması,yeni ve çok daha adil bir sistem düzenlemesine kadar kendilerine epeyce bir süre kazandıracaktır. 

3600 ek gösterge ve yıpranma payının herkesi kapsayacak şekilde düzenlenmesi,gelirlerimizin enflasyona yedirilmemesi gibi çok daha büyük,motivasyonumuzu arttıracak ve bizler açısından hayati önem arzeden konular duruyorken tarihin tozlu raflarında yerini almış uygulamaların hayata geçirilmeye çalışılmasını sağlık çalışanlarımızın ve kamuoyunun takdirine sunuyorum.

Bu genelgenin sağlık bakanlığı yetkililerince tekrar gözden geçirilmesi ve genelgenin iptali beklentimizdir' dedi.
 

#Sağlık Bakanlığı #Sağlık Çalışanının İhtiyaç Halinde Çağrıya Uyması #30 dakika içinde #Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü #Sağlık-Sen #Tekirdağ #Hamza ÖKSÜZ #Basın Açıklaması

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs Kutlama Mesajı
19 Mayıs Kutlama Mesajı
Başhekim hastaneye böyle geldi! Görenler hayrete düştü
Başhekim hastaneye böyle geldi! Görenler hayrete düştü