4+2 Sözleşmeli Sistemi Nedir?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B Maddesince Sözleşmeli olarak atanan sağlık personellerine 676 sayılı KHK ile bazı şartlar getirilmiştir.Bunlardan 4+2 Sistemi en sık sorulan sorular arasında....

4+2 Sözleşmeli Sistemi Nedir?
4+2 Sözleşmeli Sistemi Nedir? ATTYİZ.BİZ.TR

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 4/B Maddesince Sözleşmeli olarak atanan sağlık personellerine 676 sayılı KHK ile bazı şartlar getirilmiştir.Bunlardan 4+2 Sistemi en sık sorulan sorular arasında....

Nedir bu 4+2 Sözleşmeli Modeli ?

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 676 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede (KHK) "Kamu Personeline İlişkin Bazı Düzenlemeler" başlığı altında Sağlık Bakanlığına alınacak sözleşmeli personelin istihdamına ilişkin düzenlemelere yer verilmiştir.

Bkz.

Sözleşmeli sağlık personelinden 4 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar, talepleri halinde bulundukları yerde 657 sayılı Kanunun 4'üncü maddesinin(A) bendi kapsamındaki kadrolara atanabilecek. Bu kadrolara atananlar, aynı yerde en az 2 yıl daha görev yapacak ve bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak. 

Yani ; 4/B Sözleşmeli olarak atanan personel atandığı yerde 4 yıl süre ile görev yapmak zorundadır.4 Yılın sonunda Kadroya geçecekler (657 4/A) ve aynı yerde 2 yıl daha çalışmaları şartı vardır.Bu sisteme 4+2 denilmektedir.

Bu kapsamda istihdam edilecek sözleşmeli sağlık personelleri 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacak, "aile birliği" mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen personelin eşi de buna tabi olacak. 

HİZMET İHTİYACININ FAZLA OLDUĞU YERE ATANABİLECEK

Ancak sözleşmeli sağlık personelinin bulunduğu ilde 1 yıl görev yapması ve vizeli pozisyon bulunması durumunda, eşlerin her ikisinin de Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında sözleşmeli veya eşlerden birinin sözleşmeli, diğerinin Bakanlık ve bağlı kuruluşlarında veya diğer bir kamu kurum veya kuruluşunda kadrolu statüde istihdam ediliyor olması halinde, hizmet ihtiyacının daha fazla olduğu yere atamaları yapılabilecek.

Bu madde hükümlerine göre, kadrolara atananların, 657 sayılı Kanunun 4'üncü maddesinin (B) bendi uyarınca sözleşmeli pozisyonlarda geçirdikleri hizmet süreleri, öğrenim durumlarına göre yükselebilecekleri dereceleri aşmamak kaydıyla kazanılmış hak aylık derece ve kademelerinin tespitinde değerlendirilecek. 

Memur kadrolarına atananlara iş sonu tazminatları bölümünde ise "Personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, 8/6/1949 tarihli ve 5434 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ve 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri uyarınca ödenecek emekli ikramiyesine esas toplam hizmet süresinin hesabında dikkate alınır." ifadelerine yer verildi. 

Öte yandan, sözleşmeli sağlık personeli pozisyonlarına yapılan atama, sözleşmenin imzalanmasıyla geçerlilik kazanacak, sözleşme, imzalanmadan herhangi bir hak doğuramayacak.

ATTYİZ.BİZ.TR | SİZDEN GELEN SORULAR


  • Alt Öğrenim Tercih Hakkı Nedir ? başlıklı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.
  • KPSS Branş Sıralamasına Nasıl Bakılır ? başlıklı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.
  • Kademe ve Derece İlerlemesinde Emsal Uygulaması Nedir ? başlıklı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.
  • Diğer Soru ve Cevaplar için burayı TIKLAYINIZ
#Sağlık Bakanlığı #Sözleşmeli Sağlık Personeli #4+2 Sistemi Nedir #Sözleşmeli Personel Tayin #4/B Sözleşmeli Sağlık Personeli Eş Durumu Tayin #676 Sayılı KHK #Aile Birliği Mazereti #Sizden Gelen #Sorular

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor,eşini 14 el ateş ederek öldürdü
Doktor,eşini 14 el ateş ederek öldürdü
Haziran Dönemi İller Arası Atama Hemşire Kadroları
Haziran Dönemi İller Arası Atama Hemşire Kadroları