İnsanca Yaşamamızı Sağlayacak Zam İstiyoruz

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Sayın Necip Taşkın'ın, 1-7 Aralık 2018 tarihleri arasında kutlanan Acil Sağlık Hizmetleri Haftası nedeniyle yapmış olduğu basın açıklaması

İnsanca Yaşamamızı Sağlayacak Zam İstiyoruz
İnsanca Yaşamamızı Sağlayacak Zam İstiyoruz ATTYİZ.BİZ.TR

İnsanca Yaşamamızı Sağlayacak Zam İstiyoruz

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, ek göstergenin 3600’e çıkarılmasının bile memuru içinde bulunduğu ekonomik çıkmazdan kurtaramayacağını belirterek, hükümetin enflasyonun üzerinde bir zam ve diğer ekonomik göstergeler de yapacağı düzenlemelerle memuru rahatlatabileceğini söyledi.

Memurun ve memur emeklilerinin içinde bulunduğu mali çıkmazın sosyal boyutlarının ağır ve yıkıcı olduğunu belirten Hasan Türüt, yaptığı yazılı açıklama da şu ifadeleri kullandı.

“Enflasyon yükseliyor ve yetkililer enflasyon tahmini yapamayacak kadar önünü göremiyor.

Hatırlatırım; 2018 yılı Ocak ve Ekim dönemi enflasyon oranı %22,56, yıllık enflasyon oranı ise %25,24 olarak gerçekleşti. Enflasyon tahmini ise hiçbir zaman tutturulamadı. Enflasyonun rayından çıkması ile toplumun bütün kesimleri olumsuz etkilendi.

Gıda, ulaşım, elektrik, su, doğalgaz ve diğer ürünler olmak üzere a’dan z’ye her şeye zam geldi. Memurun cebinden parasını alıp götürdü. Emekli perişan oldu. Toplumun genelinde açlık ve sefalet artarken, buna karşılık haksız ve emeksiz zenginleşenlerin sayısında artış oldu!

Hükümet ile oturduğu toplu sözleşme masasından çalışanların hakkını alamayıp boynu bükük kalkan yetkili konfederasyon, ‘enflasyon farkı yetmez enflasyon tazminatı da ödeyin’ önerisinde bulunduklarını söylüyor. Bunun mümkün olmadığını bildikleri halde adeta aklımızla alay ediyorlar.

Toplu sözleşme imzası sonrasında Memur-Sen, ‘İlk teklifteki zam oranları ile imza altına aldığımız zam oranları arasındaki fark; ortaya koyduğumuz kararlılığı gösteriyor’ diye bir açıklama yapmıştı.

 

Peki, imza altına alınan oranlar neydi? 

2018 yılının ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ay için yüzde 3,5, 2019’un ilk altı ayı için yüzde 4, ikinci altı ayı için yüzde 5’lik teklif vermişti. Memur-Sen, yıllık 2018’de yüzde 7,64’e; 2019’da ise yüzde 9,2’ye imza atmıştı. Yani Memur-Sen’in kabul ederek imza attığı teklif kümülatif %17,54’e denk geliyor. Buna başarı ve kazanım diyerek aklımızla alay ediyorlar. Bugün de kalkmış kamu görevlileri için umut olma hüviyetlerini koruduklarını söylüyorlar! 

Siz, kamu görevlileri için umut değil, hayal kırıklığından başka bir şey değilsiniz. Kapitalizm canavarına memurları kurban ediyorsunuz! Siyasi çarkın dişlileri arasında memurları eziyorsunuz.

Sonuç ortadadır.

Memur ve emekliler perişan olmuş, zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz hâle gelmişlerdir. Bunlar, Memur-Sen’in kazanım diye yutturmaya çalıştığı fiyaskoyla sonuçlanan toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçlarıdır.

Diyanet Bir-Sen olarak, kapitalist ekonomik düzeninde memurların sömürülmesini asla kabul etmiyoruz. Öncelikle memur ve emeklilerimizin insanca yaşayabilmesini sağlayacak bir zam oranı istiyoruz ki bu da %40’un altında olamaz. Daha sonra 3600 ek göstergenin bütün memurları kapsayacak şekilde düzenlenmesini, vergi adaletinin sağlanmasını, gelir vergisi matrahının %15’de sabitlenmesini istiyoruz. Bu düzenlemeler yapılmadan memur ve emekliye verilecek zam ve haklar kazanım değil, dayatma ve boyun eğdirmedir.

Bu nedenle yetkili konfederasyonun kapalı kapılar ardında memur ve emeklilerin haklarını pazarlamasına sessiz kalıp göz yummayacağız. Bugüne kadar fiyaskoyla sonuçlanan toplu sözleşmelerden çalışanların ders alması lazım. 

Biz, yetkili olmasak da çalışanların haklarının korunması ve tüzüğümüzden aldığımız yetki çerçevesinde ilkelerimizden taviz vermeden, şahsi ve politik hesap peşinde olmadan doğruları açıklamaya devam edeceğiz.”

#Anadolu Sağlık Sen #Necip Taşkın #2018 Enflasyon #Memur Zammı #Memur-Sen #Diyanet Bir-Sen #Gelir Vergisi #2019 Memur Zammı #Zamlı Memur Maaşları

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İsmet Demirel     2018-12-03 Sayın yönetici ne yazdıklarımı yayınlamıyorsıız ne oldu tarafsızlığınıza
İsmet Demirel     2018-12-03 sitede haber yapmışlar (https://www.attyiz.biz.tr/haber/11395/paramedik-ilk-ve-acil-yardim-maaslari-guncel.html) paramedik 4-4,5 milyar alıyor hala yetmiyor öyle mi!!!!!!!Gözünüzü toprak doyursun
İsmet Demirel     2018-12-03 aa ne kadar doğru söylemişssin kardesim,B*k tesinler valla bunlara 10 bin lira ver yine az gelir insanca yaşamakmış :) Liseden arkadaşlarım var şuan hepsi daha 5-6 yıllık memur olmalarına rağmen sıfır ev sıfır araba aldılar.Bizlerde özel hastanede 2300 TL maaşa çalışalım üstelik 10 nöbet tutarak
M.Toy     2018-12-03 Şu yazılanlara bakın yaa,sanki sizlerin atanmasına biz engel olduk.Herkes KPSS yi kazandı kazanmak içinde ne çileler çekti ve atandı dileriz sizde atanırsınız atandığınızda da bu kadar sert ifadeler yazabilecek misiniz acaba? Yada atandıktan sonra zam+döner filan istemez zaten bizler özel de daha az alıyorduk mu diyeceksiniz acaba?
Deniz Gözlüm     2018-12-03 Benim arkadaşım saglikci özel bi hastanede calisiyor asgari ucretle siz halinize șükredin
Abidin AKIN     2018-12-03 Ne zamı ya dışardaki sağlık personelinin hali içler acısı elinizi açın da biraz şükür edin ... 5 dk öncesinin ilanına bakın Ankara Altındağ aile sağlığı merkezine bay tıbbi sekreter alınacaktır. Şartlar sabah 8:00-17:00 mesai saatleri 1065 TL aylık maaş (Tıbbi sekreterlik yaparım diyen att Hemşire de değerlendirmeye alınabilir) sen zam diyorsun yazıklar olsun yazıklar olsun ... bir kez daha yazıklar olsun
aa     2018-12-03 B*k iyin millet asgari ücretle iş bulamıyor her biriniz 4-5 bin lira alıyosunuz zehir zıkkım olsun.dün atanan adam bugün sıfır arabaya biniyo lanet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs Kutlama Mesajı
19 Mayıs Kutlama Mesajı
Başhekim hastaneye böyle geldi! Görenler hayrete düştü
Başhekim hastaneye böyle geldi! Görenler hayrete düştü