Sayıştay: 112'lerde Usulsuz Nöbet Sistemi ve Ödeme Var!

Sayıştay'ın geçen ay yayınladığı raporun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Sayıştay Müfettişleri rapor ve tespitlerinde oldukça önemli konuları vurgulamış ve idareyi ( baklanlığı) uyarmış, Bakanlığın verdiği cevabıda yetersiz görmüş. İşte O Rapor;

Sayıştay: 112'lerde Usulsuz Nöbet Sistemi ve Ödeme Var!
Sayıştay: 112'lerde Usulsuz Nöbet Sistemi ve Ödeme Var! ATTYİZ.BİZ.TR

Sayıştay'ın geçen ay yayınladığı raporun ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. 

Sayıştay Müfettişleri rapor ve tespitlerinde oldukça önemli konuları vurgulamış ve idareyi ( Bakanlığı) uyarmış, Bakanlığın verdiği cevabıda yetersiz görmüş.

İşte O Rapor;

Nöbet ücreti, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 33' üncü ek maddesine göre; yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında normal, acil veya branş nöbeti tutarak, bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir nöbet saati için (nöbet süresi kesintisiz 6 saatten az olmamak üzere) yine Kanunda gösterilen gösterge rakamlarının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu hesaplanacak tutarda ödenir.

Uygulamada 112 acil sağlık hizmetlerinde çalışanlara genellikle 24 saat nöbet görevi verilmekte, bunun karşılığında fazla çalışılan her 8 saat için 1 gün hesabıyla 3 gün izin verilerek nöbet hizmeti uygulanmaktadır.

Oysa bu uygulamaya dayanak gösterilen 657 sayılı Kanun’un “fazla çalışma” başlıklı 178' inci maddesi, nöbet karşılığı izni değil; fazla çalışma karşılığı izni düzenlemektedir. Buna göre, şayet fazla çalışma ücreti verilmeyecekse, her bir sekiz saat için bir günlük izin verilebileceği düzenlenerek fazla çalışmanın, izin verilerek ücretsiz bir şekilde karşılanması imkânı sağlanmıştır.

Nitekim bu maddeye dayanılarak çıkartılan Fazla Çalışmanın Uygulama Esaslarını Gösterir Yönetmelik’in 5' inci maddesinde, çalışma saatleri içinde ve dışında yürütülen nöbet hizmetlerinin fazla çalışma sayılmayacağı hüküm altına alınmıştır. 

Bu sebeple, “fazla çalışma” başlığı altında düzenlenen, fazla çalışmanın her sekiz saati için bir gün hesabı ile izin verileceği hükmü nöbet hizmeti için geçerli olmamaktadır. Bu durumda, her ne kadar, Ek 33' üncü maddede “izin suretiyle karşılanamayan her bir nöbet saati için” ifadesi kullanılmakta ise de mevzuatta nöbet hizmeti karşılığı izin kullandırılması ve izin suretiyle karşılanamayan nöbet ücretlerinin hesaplanmasına ilişkin düzenleme bulunmamaktadır.

657 sayılı Kanun’un 99'uncu maddesinde normal çalışma saatleri düzenlenmiş olup tüzük ve yönetmeliklerle, kurumların ve hizmetlerin özellikleri dikkate alınmak suretiyle farklı çalışma süreleri tespit olunabileceği belirtilmiştir. Yine aynı Kanun’un 101’inci maddesinde günün yirmi dört saatinde devamlılık gösteren hizmetlerde çalışan Devlet memurlarının çalışma saat ve şekillerinin kurumlarınca düzenleneceği hüküm altına alınmıştır. 

Dolayısıyla 112 acil sağlık hizmetlerinde tutulan nöbetlerin saat ve şekillerinin Bakanlıkça belirlenmesi gerekmektedir.

Oysa Acil Sağlık Hizmetleri Yönetmeliği’nde acil sağlık hizmetlerinin 24 saat kesintisiz olacağı; İl Ambulans Servisi Çalışma Yönergesi’nde de acil sağlık hizmetinin 24 saat kesintisiz sürdürülmesi için nöbet sistemiyle çalışılacağı düzenlenmiş ancak, 24 saat esaslı hizmetin vardiya usulü ile mi yoksa personelin 24 saat nöbet tutması suretiyle mi yürütüleceği belirtilmemiştir.

Uygulamada, 24 saat nöbet tutulmaktadır.

Nöbet sistemine ilişkin usul ve esaslar belirsiz olduğundan, bu durum illerde farklı uygulamalara sebebiyet vermektedir.

Yapılan incelemeler sonucu, uygulamada aşağıdaki sorunlar yaşanmaktadır. 

  • Tutulan nöbet sürelerinin kanuni çalışma süresinden düşük de olabildiği, bununla ilgili olarak bazı illerde eksik mesainin daha sonraki aylarda mahsup edildiği, ancak bazı illerde mahsup yoluna gidilmediği görülmüştür. 
  • Mahsup yoluna gidilmemesi durumunda, bir ay eksik mesai yapmış personelin, nöbet ücreti almadığı, ancak öbür ay fazla mesai olduğu durumda fazla mesainin hepsini alması durumu söz konusu olabilmektedir. 
  • Veyahut her ay eksik mesai yapılması durumunda hiç nöbet ücreti almasa bile maaşını tam olarak alabilmektedir. Bu durumun önüne geçilmesi için, nöbet sisteminin düzenlenerek nöbet sürelerinin eksik çalışmaya mahal verilmeyecek şekilde belirlenmesi gerekir. 

24 saat nöbetin ardından, 72 saat izin verilen personelin, izinli olduğu bu dönemde ayrıca yıllık izin veya rapor alarak kanuni çalışma süresini düşürmek suretiyle daha fazla nöbet ücreti alabildiği de görülmüştür.

  • Nöbet iznindeyken yıllık izin veya rapor alarak çalışma süresinin düşürülmesine müsaade edilmemesi gerektiği değerlendirilmektedir. 

Nitekim bazı illerde bu yönde bir uygulama da mevcuttur Acil sağlık hizmetlerinde görevli personelin eğitime katılması durumunda, eğitim süresinin nasıl değerlendirileceğine ilişkin açıklık bulunmadığı; bazı illerde, eğitimde geçen sürenin, kanuni çalışma süresinden düşüldüğü, nöbet süresinin fiilen kesintisiz 6 saatten az olmaması şartı söz konusuyken eğitimde geçen 6 saatten az süreler için dolaylı olarak (kanuni çalışma süresinden düşülerek) nöbet ücreti ödendiği görülmüştür. 

  • Eğitimde geçen sürenin nöbet olarak değerlendirilmesi mümkün olmayıp, nasıl değerlendirileceği açıklığa kavuşturulmalıdır. 657 sayılı Kanun'un 101'inci maddesinde kadın memurlara, doğumdan sonraki iki yıl gece nöbeti ve gece vardiyası görevi verilemeyeceği açık bir şekilde düzenlemiştir. 
  • Bu hükme aykırı olarak doğumdan sonra işe başlamış kadın personelin nöbet tuttuğu, karşılığında nöbet ücreti aldığı görülmüştür. Bu hususta idareye bir takdir yetkisi verilmediği gibi kadın memura da tercih ve takdir hakkı tanınmamıştır.2016 yılı raporunda da yer alan bu hususta herhangi bir ilerleme kaydedilememiştir.
  • 24 saat nöbet tutulması ve nöbet sonrası kullanılacak izne ilişkin mevcut yasal boşluğun giderilmesi, illerde uygulama birliğinin sağlanması ve yukarıda tespit edilen aksaklıkların önüne geçilmesi için 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde tutulan nöbetlerin usul ve esaslarının ayrıntılı olarak düzenlenmesi önerilir. 

Kamu idaresi cevabında; özetle, belirtilen gerekçeler değerlendirilmekle birlikte yapılan açıklamalar bulguda yer verilen hususları giderecek nitelikte görülmemiştir. 

Sonuç olarak 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin yürütülmesi için nöbet sistemi ile çalışılması hususunda genel esaslardan farklı olarak Bakanlıkça farklı bir çalışma düzeninin tespit edilebileceği hususunda bir tereddüt bulunmayıp kamu idaresi cevabında açıklanan bu husus bulguda zaten belirtilmiştir. 

  • Ancak tutulacak nöbetin ardından kullanılacak izin için mevzuatta bir düzenleme ihtiyacı vardır. 

Bulguda belirtilen hususlarla ilgili olarak Bakanlıkça İl Sağlık Müdürlüklerinin uyarıldığı görülmektedir.

Ancak belirtilen hususların birçoğu nöbet sistemi ve nöbette çalışma saati, izin süreçlerinin net bir biçimde tanımlanmamasından kaynaklanmaktadır. 

Sonuç olarak 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde tutulan nöbetlerdeki belirsizliğin giderilebilmesi için nöbet usul ve esaslarının ayrıntılı olarak düzenlendiği bir mevzuat hazırlanması önerilir. (Personel Sağlık)


 

#Sayıştay #112 #Acil Servis #Nöbet Ücreti #Fazla Mesai #Nöbet Sistemi #Sayıştay Raporu #112 Sayıştay Raporu #ATT Fazla Mesai #Paramedik Fazla Mesai #112 Acil Sağlık #Fazla Çalışma #

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehtap AKAR     2019-05-19 Yazıklar olsun,haram paradır bu,hiç mi ALLAH'tan korkunuz,kuldan utanmanız yok.Ülkemiz bu haldeyken usulsüz olarak haram para alıp yiyip,yidiriyosunuz kaç milyon kişinin hakkı var bu paralarda.Şimdi bu yorumu nasıl sileceksiniz acaba,nerelerini sansürleyip yayınlayacaksınız pardon yayınlamayacaksınız belkide.ALLAH ISLAH ETSİN SİZLERİ
Ayşe     2018-11-27 Siyasetçilerin cebine giren paraların peşine düşmek yerine canla başla hayatını tehlikeye atarak insanların hayatını kurtarmaya çalışan sağlık personellerine verilen 2 kuruş paranın peşine düşüyorsunuz.Hatta direk sağlık personellerini de kaldırın yalnız onlar ve ambulanslar olmadan nasıl oy toplayacaksınız oy sandıklarına hasta götürdüğümüz günleri sırf insanlar x partiyi desteklesin oy versin diye acil yardım ambulansı ile yapılan usulsüz hasta taşımaları(polikliniğe,eve)bunları araştırmak
Aslıhan     2018-11-26

Fazla mesai ücreti yerine izin verin diyor sayıştay doğru da söylüyor ama bilmedikleri konu 112 de bir sürü angarya görevlendirme var üzerine birde Kilis görevlendirmeleri var.
Eğer bu kişilere izin verilirse (ki verilmesi işimize gelir ailemize zaman ayırabiliriz.) geride kalan personeller nöbet listesini döndüremezler.

Bizler Devletine zarar vermek isteyen haksız yere kazanç sağlamak isteyenler değiliz ama 112 sisteminde izin verilmeyen durumlar çok fazla görevlendirmeler vs yüzünden

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs Kutlama Mesajı
19 Mayıs Kutlama Mesajı
Başhekim hastaneye böyle geldi! Görenler hayrete düştü
Başhekim hastaneye böyle geldi! Görenler hayrete düştü