Sağlık Çalışanları Fiziksel ve Psikolojik Baskı Altında

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, kamu hastaneleri başta olmak üzere özel hastaneler de sağlık çalışanlarına karşı şiddetin durdurulamadığını ve her geçen artış gösterdiğine dikkat çekerek basın açıklaması yaptı.

Sağlık Çalışanları Fiziksel ve Psikolojik Baskı Altında
Sağlık Çalışanları Fiziksel ve Psikolojik Baskı Altında ATTYİZ.BİZ.TR

Açıklamasında, sağlık çalışanlarına saldırıyı şiddetle kınadığını belirten Taşkın, sağlık çalışanlarının işyerlerinde güvenle çalışamadığını ve her an bir saldırıya maruz kalırız düşüncesiyle psikolojilerinin bozulduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sağlıkta şiddet durdurulamıyor.

Sağlık çalışanları hastanelerine giderken artık korku ve endişe ile gidip geliyorlar. Bireysel silahlanmaya karşı ciddi önlemler alınmalıdır.

Aksi halde sadece sağlık çalışanları değil, bütün vatandaşların güvenliği tehlikeye girecektir. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin durdurulamaması özellikle sağlık camiasında öfkeye neden olmaktadır.

Son olarak özel bir hastane de çalışan Psikiyatri Uzmanı Dr. Fikret Hacı Osman’ın eski hastasının saldırısı sonucu hayatını kaybetmesi sağlık çalışanlarını “artık yeter!” noktasına getirmiştir. 
 

  • Gün geçmiyor ki sağlık çalışanlarına yönelik şiddet haberi duymayalım.

Olağan hâle gelen ve vatandaşlar tarafından artık hayatın bir parçası gibi algılanan bir durumla karşı karşıyayız. Son derece ürkütücüdür.

 

Hasta memnuniyetini ön plana alıp çalışanların memnuniyetini hiç dikkate almayan Sağlık Bakanlığı, hastanelerde öldürülen, darp edilen, haksız yere yalan ve iftiralarla disiplin soruşturmalarına maruz kalan sağlık çalışanlarının can güvenliğini sağlamak zorundadır. 

Sağlık çalışanlarına şiddet, toplumun sağlık çalışanlarına karşı bakış açısını göstermektedir. Bu olumsuz algıyı değiştirmekte Bakanlığın çalışmaları ile mümkündür.

İşyerlerinde savunmasız olan sağlık çalışanları toplumdaki gerginliğin kurbanı olmaktadır. 

Sağlık çalışanları özverili bir şekilde görevlerini yapmaktadır. 

Sağlık çalışanları ağır koşullar altında çalışmakta, fiziksel ve psikolojik baskılara maruz kalmakta ve hayatlarını kaybedebilmektedir. 

Sağlık camiasına karşı olumsuz algının kökten değiştirilmesi için toplumun eğitilmesi gerekmektedir. Bakanlık bu konuyla ilgili alt yapı çalışmalarını yaparak önlem almalıdır. 
Vatandaş bilmelidir ki sağlık çalışanları hastaların tedavi aşamalarında yanlarında olan, moral ve motivasyon vererek iyileşme sürecini hızlandıran beyaz meleklerdir.

Hastanın durumunu bahane ederek şiddete başvurmanın affedilir bir yanı yoktur. Artık şiddet haberlerini duymak istemiyoruz. 


Bu vesileyle hasta ve hasta yakınları tarafından şiddete maruz kalan, saldırıya uğrayan, darp edilen tüm sağlık çalışanlarına geçmiş olsun diyorum. 

Görevleri başında öldürülen sağlık çalışanlarına Allah’tan rahmet diliyorum. Kederli ailelerine ve sağlık camiasına başsağlığı diliyorum.” 

#Sağlık Çalışanları #Fiziksel ve Psikolojik #Anadolu Sağlık Sen #Necip Taşkın #Beyaz Kod #Sağlık Şiddet

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Doktor,eşini 14 el ateş ederek öldürdü
Doktor,eşini 14 el ateş ederek öldürdü
Haziran Dönemi İller Arası Atama Hemşire Kadroları
Haziran Dönemi İller Arası Atama Hemşire Kadroları