Ambulans Neden Geç Kaldı?

112 Acil Servisinde görevli olan Prm Gülan Akın, son dönemlerde artan sağlık çalışanlarına saldırıları kaleme alarak açıklamalarda bulundu.

Ambulans Neden Geç Kaldı?
Ambulans Neden Geç Kaldı? ATTYİZ.BİZ.TR

Sağlık çalışanlarına şiddette son noktaya geldiğimiz dönemlerde, acı içinde olan ailelerin öfkelerini sağlık çalışanlarından çıkarması olayına Şanlıurfa’da sıkça rastlıyoruz.

Son olarak ambulansın geç geldiği gerekçesi ile hasta yakınları tarafından darp edilen 112 Acil görevlisi haberinden sonra birçok vatandaş ile beraber sağlık çalışanları da kendilerini izah etme gereği duydular.

Konu ile alakalı toplum tarafından yanlış algıların değiştirilmesi ve düzeltilmesi adına Şanlıurfa 112 Acil’de çalışan Prm. Gülan Akın uzun bir yazı kaleme alarak sağlık çalışanlarının yaşadığı zorlukları ve vatandaşların neler yapması gerektiğini ifade etti.


 

İşte Gülan Akın’ın o Yazısı;

Sevgili yakınlarım, sevgili çevrem;
Yıllar önce izah etmeye çalıştığım gibi revize ederek tekrar ifade etmek istiyorum:

  • 112 Acil Yardım Ambulansları özel bir kuruma bağlı değildir.

Tüm insanlara adil bir acil sağlık hizmeti sağlayan bir "DEVLET" kurumudur. Dolayısıyla keyfine göre geç kalmaz. Böyle bir lüksümüz yok.

Çünkü Sizden önce bize hesap soracak yükümlü olduğumuz bir yönetmelik zaten mevcut. Sizin bir hastanıza ulaşabilmek için 1 dakika içinde araçlarımızla hareket etme zorunluluğuna tabiyiz.

Vaka çıkış/ vaka varış/olay yeri ayrılış gibi saatlerimiz zorunlu olarak takip edilir. (Gprs) Ve Sağlık Bakanlığı verilerine işlenir.

Haksızlığa maruz kaldığınızı düşündüğünüz an şiddet gibi yobaz eylemler yerine "Görgülü ve kültürlü insanlar gibi bu verilerle çeşitli ve sağlam yollara başvurabilirsiniz."

Daha çok saygı görüp kaale alınabilirsiniz bu şekilde. Veya en yakın hukuk bürosuna başvurup sağlam delillerle kendinizi ifade edebilirsiniz. Gerçekten bir yanlışımız varsa bu şekilde cezalandırılabiliriz. Size küçük bir ipucu,

  • Bu hizmeti sağlayan görevliler belli bir prosedüre ve disipline göre eğitilir ve yönetilir.


Bu nedenledir ki;

112 geç kaldıylsa, "Trafikte senin engeline takıldığı için geç kalmıştır."
-Öncelikle yaşama yol vermelisin.


112 geç kaldıylsa yaşadığın yerde Bakanlık tarafından "Belli kurallar gözetilerek belirlenmiş; o bölgedeki, binlerce nüfuslu insana, "kısıtlı ambulans" ile hizmet ederek hafif vakalara ( yeşil kodlu) gittiğinden, henüz yolda veya hastanede ambulans endikasyonu bulunmayan hastasını nakletme aşamasında olduğundan hayati önem teşkil eden "Trafik kazana" "Ateşli silah yaralanmana" "kalbinin veya solunumunun durmasına" "travmana" (kırmızı kodlu vakalar) haliyle geç kalmıştır.

- Bu nedenle yaşadığın yerde bölgene bakan ambulans sayısını hemen öğrenmeli ve bunun nüfusunla istatistiğini yapıp vicdanlıca düşünmelisin.

Hastamın gerçekten Ambulansa ihtiyacı var mı diye. Bu hizmeti almak elbette ki senin de hakkın fakat O sırada daha ağır bir hasta olur mu diye düşünebilecek kadar anlayışlı olmalısın.

Senin 3 gündür geçmeyen bel ağrını aldığımız anda eşinin dostunun çocuğunun ciddi yaralanmasına seni taşıdığımız için geç kalabiliriz.

Bunun için öncelikle kendini sorgulamalısın. Ve bana değil Bakanlığa ambulans sayılarının artması için talepte bulunmalısın.


112 geç geldiyse İyi eğitemediğin çocuğun veya bizzat kendin eğlence olsun diye Acil yardım hattını meşgul ettiği ve ettiğin için, gerçek vakalara ulaşmakta geç kalmaktayız. Ve ne yazık ki içler acısı olan asılsız ihbarda bulunan bir vatandaşa inanıp koştuğumuz için durumu kötü olan 2. Vaka senin yüzünden ikinci planda beklemekte. Bunun vebali bize değil sana ait.
- Bu nedenle çocuklarını ve eksik isen kendini eğit.

112 geç geldiyse O anda bölgedeki ekipler vakadadır veya vaka dönüşündedir. Ve Komuta Kontrol Merkezi seni düşünerek bölgendeki yakın ambulans gereksizce meşgul edildiğinden uzak bölgedeki ambulansı senin için çoktan yola çıkarmıştır.

Ama anlamadığın şu ki; Bölgene uzak olduğu için geç gelmiştir. Sonuçta o uçak değil basit bir transit. Yapacağı hız, senin aracınla yolda sergilediğin tutumunla doğru orantılıdır.

  • - Tepki göstermeden önce mantıklı düşünerek sahip olduğun iradeyi kullanmayı öğren.


112 geç geldiyse hastan olduğunda heyecanlı olabilirsin adresi tarif etmekte güçlük çekebilirsin. Kötü niyetli olmayan Ses tonun ve yanlış ifadelerin bizim seni bulmamızı güçleştirebilir.

Seni iyice algılayabilmek için sana sorular sormak zorundayız. O anda bize hakaret etmen bizi üzmüş olsada sana yardım etmek için bunu göz ardı ediyoruz. (etmek zorunda değiliz.

Bu konuda yasal hakkımızı arayabiliriz. Ama biz seni anlamayı tercih ediyoruz.)

Ayrıca 112yi arayınca direk sana gelen ekiplerle görüşme yapmıyorsun.

Sen İl Merkezindeki 112 Komuta Kontrol Merkezini aramaktasın. O seni, "senin anlattığın ölçüde" anladıktan sonra telsizlerimize anons geçer. Ve 1 dakika içinde araç konağını çalıştırma emrini verir ve bizi sisteminden takip eder. Bu saatleri kayıt alır. Ve biz bu şekilde koordine oluruz. Bizi anlamak istiyorsan, Nasıl çalıştığımız konusunda bilgi sahibi ol.

-Bizim haklarımızı ihlal etmeden önce bizimde hakkımızı arayabileceğimizi unutma.

112 geç geldiyse kırsal alanda ulaşılması güç olan köy, belde vb. Yerlerde bir amcayı veya teyzeyi taşıyoruzdur.

Ambulans aracı yol fiziki şartlarından dolayı kapının önüne kadar gidemediğinden yürüyerek zaman kaybetmişizdir.

Özellikle kış şartları zaman kaybına yol açmıştır. Bu bizden kaynaklı bir sorun veya yanlış değildir.


-Saldırmadan önce oralarda da insanların yaşayabileceğini ve hastalanıp kazaya maruz kalabileceğini akıl et.

Ve dipnot; lütfen olay yerinde hastaya iyi niyetle yardım edeceğim diye ona zarar verme. Sadece sakin ol. Biz gerektiği ölçüde yardım isteriz senden. Yeter ki alanımızı işgal edip işimizi zorlaştırma ve komutlarımıza uy. Bunu bizim için değil hastan için yapmak zorundasın.

112 Senin düşmanın değildir!
112 kötü gününden yanında olmak için var!
112’yi karalamak yerine bilinçli ol, öğren ve öğret!
 

  • "Biz istediğimiz için geç kalmıyoruz.

Dolaylı olarak farkında olmayan sizlerin etkisi ile aksaklıklar yaşamaktayız. Bunun çözümü duyarlı olmak ve önerilerinizi Sağlık Bakanlığına ulaştırmaya çalışmaktır.

Geç kalmak veya vaka seçmek gibi bir ayrıcalığa sahip değiliz."

Ambulans Personel Yüzünden Geç Kalmaz başlıklı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz

#112 #Acil Servis #Ambulans #Şanlıurfa 112 #Ambulans Neden Geç Kaldı #Paramedik #Gülan Akın

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
Yasin     2018-10-03 Bir kız hem bu kadar güzel olur hem de bu kadar güzel şeyler yazabilir mi yaaa! off offf
Ayşem     2018-09-15 BİZ AMBULANSIN NEDEN GEÇ KALDIĞINI GAYET İYİ BİLİYORUZ
112 Gerçekleri     2018-09-15 Şimdi 112 ci arkaşlarkar bana kızacak ama lütfen tarafsız olup düşünün sizinde ekiplerinizde böyle arkadaşlarınız yok mu?İşini sevmeden yapan sanki zorla nöbete geliyormuş gibi davrananlar yok mu? İşini severek yapanlara söyleyecek tek sözüm Allah sizlerden razı olsun,İyi ki Varsınız
112 Gerçekleri     2018-09-15 el telsizi ile anons geçiyorlar vakaya çıkış yapıldı diye ama inanın bana bazen 4-5 dakikayı buluyor çıkmaları üstelik bu ilçemiz bizim sadece 10 bin nüfuslu istasyonun günlük vaka ortalaması ise 2 bilemedin 3 tür.Bizler mahalleli olarak gece 02.00 a kadar tahammül ediyoruz arkaşlara ama sonrasında bizleride rahatsız ediyorlar müzik dinlemeler,ekip arkaşları geliyor gülmeler kahkahalar mangal partileri,nargileler bağlama çalmalar sağlık bakanlığına şikaey ettik müdürlük uyardık şeklinde bildirim
112 Gerçekleri     2018-09-15 Tamamınızı söylemiyorum ama evimin karşısında 112 Acil İstasyonu var (isim vermek istemiyorum ) özellikle yazın kendilerinin neler yaptıklarını çok iyi biliyoruz (Sürekli balkondayız onlarda bahçelerinde) telsiz anonslarına kadar herşeyden haberdarız.112 ekibinin 90 saniyede vakaya çıkış yapması gerekiyormuş ee arkadaşlar toparlanıp çıkamıyorlar terliklerini giymeye giden mi ararsınız bardağını koymaya,telefonunu almaya mı her neyse sonuç olarak daha vakaya çıkmadan çaylarını yudumlarken.....
112     2018-09-14 Gizem hanim ya avukatiniz cok zayifti yada sistem hakkinda yeterli teknik bilgiyi arastirmadan sizi kendine guvendirmis bir 12 araclari GOS modulu olan Arvento uzerinde hicbir babayigit oynama ve duzeltme yapamaz ki o modul uzerinde kontak acma saatinden tutun ambulansin nerde durdugu ne kadar hiza ulasti saniye saniye kaydedilmekte hukuki yollarla o modul ciktisi istendigi anda hicbir yonetoci istesede oynama yapamaz ssadece sunu unutmayin size zamaninda ulasmayi biz sizden daha cok istiyoruz
Ruken     2018-09-13

Eline yüreğine sağlık arkadaşım ama bu millete bunları yıllardır anlatıyoruz elimiz yine boş yine boş, aşağıdaki yorumda görüldüğü üzere 13 dakikaya inanmayan bir zihniyet var oysaki kayıt altına alınan hiçbir verinin değiştirilmesinin veya böyle bir ihtimalin olmadığından bi haberler..

Rabbim hayatını kaybeden vatandaşa rahmet, yaralılara acil şifalar versin..

Bir bardağa bir sürahi suyu dökersen çoğu boşa gider misali herkes kendi bildiğini, anladığını yapmaya devam ediyo ve edecek.. ???? 

Gizem Özsemiz     2018-09-13 Her ambulans tabi ki isteyerek geç kalmayabilir ama benim annem kalp krizi sonucu vefat etti.Kalp krizi geçirdiği zaman 112 yi aradık.Küçük bir ilçe olmasına rağmen hem evi bulamadılar.Hemde ilk gelen ambulansın yeterli teçhizatı olmadığını dile getirdiler.ikinci ambulansı bekledik.Normalde 5 dk bulabilecekleri eve 45-50 dk da geldiler.Hukuki yollara başvurduk.Sonuç ne mi? 13 dk geldiklerinin kararına varıldı.O dakikaları o saniyeleri biz saydık biz yaşadık.Rabbime havale ettim sebep olanları.????
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 Mayıs Kutlama Mesajı
19 Mayıs Kutlama Mesajı
Başhekim hastaneye böyle geldi! Görenler hayrete düştü
Başhekim hastaneye böyle geldi! Görenler hayrete düştü