Sağlık Bakanlığı bayram öncesi Kist Hidatik hastalığına dikkat çekti

Ardahan’da kurban bayramına sayılı günler kala tüm kurum ve kuruluşlar halka bilinçli bir bayram için uyarılarda bulundu.Ardahan’da Sağlık Bakanlığı’nca Milli Egemenlik Parkı’nda kurulan stantta vatandaşlara broşür dağıtılarak Kist Hidatik hastalığı konusunda bilgilendirildi

Sağlık Bakanlığı bayram öncesi Kist Hidatik hastalığına dikkat çekti
Sağlık Bakanlığı bayram öncesi Kist Hidatik hastalığına dikkat çekti ATTYİZ.BİZ.TR

Kist Hidatik hastalığının insanların karaciğer, akciğer, dalak, beyin gibi iç organlarında kistler oluşturarak ölüme sebep olabilen bir hastalık olduğu belirtilerek, “Parazit, köpeklerin bağırsaklarında yaşar ve yumurtaları köpek dışkısı ile çevreye atılır.

Bu yumurtalar insan, koyun ve sığırların iç organlarında ki kistlerin içinde parazit haline gelir. Hasta koyun, sığır, keçi gibi ot yiyen hayvanların kistli sakatatlarının köpeklere yedirilmesi ile hastalık tekrar köpeklere bulaşır.

Hastalık insanlarda hiç bir belirti vermeyeceği gibi , yerleştiği organa göre gösterdiği belirtirler değişebilir. Kistler karaciğere yerleşince bulantı, kusma,koyu renkli idrar , karın ağrısı ve karında şişkinlik olabilir. Kistlerin patlaması sonucu hastalık ölümle sonuçlanabilir” denildi.


Yapılan bilgilendirmede hastalıktan nasıl korunulacağı konusunda işe şu bilgilere yer verildi;
“Kurban Bayramı’nda kestiğiniz koyunların kistli sakatatlarını köpeklere yedirmeyin, derin bir çukura gömün. Köpeklere asla çiğ et ve kistli sakatat yedirmeyin.

Sebze ve meyveleri iyice yıkandıktan sonra yiyin. Köpeklere dokunduktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Kaynağını bilmediğiniz suları içmeyin.

Çocuklarınız eve gelince ,ellerini iyice yıkamalarını sağlayın. Köpeklerinizi yılda dört kez iç parazitlere karşı ilaçlayın.

Köpeklerinizi çocukların oyun oynadıkları oyun bahçesi, park, okul bahçesi gibi yerlerde gezdirmeyin.”

Kist Hidatik Nedir?

Halk arasında 'köpek kisti' diye bilinen karaciğer kist hidatiği, hayvandan insana geçen ancak insandan insana bulaşmayan, tedavisinde gecikildiğinde ölüme kadar götüren ciddi bir hastalıktır.

Hastalığın paraziti, kurt, çakal, köpek gibi hayvanların bağırsağında yaşar ve bu hayvanların dışkısıyla, dışarıya atılır. Dışarıya atılan bu yumurtaların bulaştığı sebze ve meyvelerin iyi yıkanmaması sonucu ağız yoluyla insana bulaşır.

Bu hastalığın bir konak döngüsü mevcuttur. Yine dışarıya atılan bu parazitlerle bulaşmış otların koyun gibi küçükbaş hayvanların yemesi sonucu, bu hayvanların bağırsağında kurtçuklar açığa çıkar ve bunlarda kan yoluyla en çok karaciğer olmak üzere vücudun diğer organlarına giderek yerleşir.

Yine bir döngü içinde bu hastalıklı hayvanların parçalarının kedi köpek gibi hayvanlarca yenmesinden sonra parazit tekrar bu hayvanların bağırsağında yerleşir ve erişkin hale gelir. İnsan da bu döngüde ara konak vazifesi görür.

Parazitin yumurtasının bulaştığı maddeler ki -daha çok sebze ve meyvelerin iyi yıkanmaması sonucu- insana bulaşır ve insanda da en çok karaciğer olmakla beraber diğer tüm organlara yerleşerek kistler oluşturur.

İnsandan insana bulaş söz konusu mudur?

Hayır, insandan insana bulaşmaz ancak aile fertlerinin aynı yiyecekleri yıkanmadan tüketirse, yine bulaşması mevcut olan köpekle temasları olursa, aynı aile içindeki bireylerde de görülebilir.

Kist sadece karaciğere mi yerleşir?

Hayır, en çok karaciğere yerleşir ama beyin, dalak, kalp, kas dokularının içine de yerleşebilir.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Başlangıçta pek belirti vermez. Kistin büyümesiyle beraber şikayetler başlar.

Karın ağrısı, sarılık, kilo kaybı, halsizlik, bulantı, kusma gibi belirtiler görülür.

Karaciğere yerleşmiş kist başlangıçta 2-3 cm iken yıllar içinde 14-15 cm e kadar büyüyebilir. Karaciğer içindeki kist safra yollarına açılırsa ilk belirti tıkanma sarılığı da olabilir. Bunun dışında  kist eğer karın içinde patlar, enfekte kistler karın boşluğuna yayılırsa ani allerjik ölümlere de yol açar.

Tanı nasıl konur?

Tanısı kolaydır. Kiste özgü kan tahlili ve basit bir ultronografi ile tanı konur. Gerekirse BT veya MR da tanıya eklenir.

Tedavisi nasıldır?

Hastalığın ilaçla tedavisi yoktur. Parazite etkili bir ilaç vardır ancak beraberinde cerrahi tedavi gerekir. Son yıllarda girişimsel radyolojinin gelişmesiyle vakaların büyük çoğunluğu, cerrahiye gerek duyulmadan perkütan drenaj yöntemiyle tedavi edilmektedir. Cerrahi gerek duyulduğunda ise açık ya da laparoskopik cerrahi yöntemlere başvurulur.

Bu hastalıktan nasıl korunabilirim? Nelere dikkat etmem gerekir?

-Kişisel temizlik ve hijyen çok önemlidir. Çiğ yenen sebze ve meyveler bol su ile yıkanmalıdır.

-Kesilen hayvanların organların atıklarına dikkat etmek gerekir. Bu atıklar gelişigüzel orta yerlere bırakılmamalıdır.

-Kontrolsüz kesim yapılan hayvan etlerinin yenmemesi.

-Sahipli köpeklerin aşılarının ve parazit tedavilerinin yapılması

-Sahipsiz köpeklerin bakımlarının sağlanması ile ilgili belediyelere başvurulması önemlidir.

#Sağlık Bakanlığı #Kist Hidatik #Kist Hidatik Nedir #Kist sadece karaciğere mi yerleşir #Hastalığın belirtileri nelerdir #Tedavisi nasıldır #Kurban Bayramı

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olarak Görevlendirenler İçin Önemli Kazanım
İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Olarak Görevlendirenler İçin Önemli Kazanım
2019 Yılı Haziran Dönemi İller Arası Atama/Tayin Radyoloji (Röntgen) Kadroları
2019 Yılı Haziran Dönemi İller Arası Atama/Tayin Radyoloji (Röntgen) Kadroları