Genel Sağlık-İş: Nöbet Ücretlerinin Ödenmesini Talep Ettik

Sendikamız Genel Sağlık-İş Çorum İl Sağlık Müdürlüğüne ve Sağlık Bakanlığına birer yazı göndererek, İskilip Toplum Sağlığı Merkezi’nde görevli Genel Sağlık-İş üyesine verilen nöbet görevleri karşılığında, 657 sayılı DMK’nın Ek 33. maddesi gereğince nöbet ücreti ödenmesini talep etti.

Genel Sağlık-İş: Nöbet Ücretlerinin Ödenmesini Talep Ettik
Genel Sağlık-İş: Nöbet Ücretlerinin Ödenmesini Talep Ettik ATTYİZ.BİZ.TR

İskilip Toplum Sağlığı Merkezi’nde hizmetli kadrosunda görev yapan Sendikamız üyesine şoför olarak icap nöbet görevi verilmekte, fakat bu görevlendirmenin karşılığında kendisine hiçbir şekilde ücret ödenmemektedir.

657 sayılı DMK’nın Ek 33. maddesinin 1. fıkrasının 1. cümlesinde; “Yataklı tedavi kurumları, seyyar hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, aile sağlığı merkezleri, toplum sağlığı merkezleri ve 112 acil sağlık hizmetlerinde haftalık çalışma süresi dışında normal, acil veya branş nöbeti tutarak, bu nöbet karşılığında kurumunca izin kullanmasına müsaade edilmeyen memurlar ile sözleşmeli personele, izin suretiyle karşılanamayan her bir nöbet saati için (nöbet süresi kesintisiz 6 saatten az olmamak üzere), aşağıda gösterilen gösterge rakamlarının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu hesaplanacak tutarda nöbet ücreti ödenir.” denilmiştir.

Sendikamız Genel Sağlık-İş tarafından Çorum İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilen yazıda, hizmetli kadrosunda yer alan ve adli defin nöbet görevlendirmelerinde mesai saatleri dışında “şoför” olarak görevlendirilen Genel Sağlık-İş üyesine, 657 sayılı DMK’nın Ek 33. Maddesi gereğince “nöbet ücreti ödenmesi” gerektiği belirtildi.

 

Yazıda, üyemize Ekim 2017’den bu yana nöbet ücreti ödenmemesi, çalışmalarının karşılığını almaksızın Genel Sağlık-İş üyesinin, halen mesai saatleri dışında icap nöbet görevi ile görevlendirilmesinin Anayasa ve Uluslararası Sözleşmeler nezdinde açıkça hukuka aykırılık teşkil ettiği de belirtildi.

Sendikamız Genel Sağlık-İş tarafından Çorum İl Sağlık Müdürlüğüne ve Sağlık Bakanlığına gönderilen yazıda, “657 sayılı DMK’nın Ek 33. maddesinde yer alan düzenleme, Anayasa ve Uluslararası Sözleşme hükümlerinin dikkate alınarak, üyemizin nöbet ücretine hak kazandığı hususunda hiçbir ihtilaf bulunmaması nedeniyle “hak kazanılan nöbet ücretlerinin” üyemize ödenmesi için gereğinin yapılmasını ve Sendikamıza bilgi verilmesini talep ederiz.” denildi.

Genel Sağlık-İş Sendikası

#Çorum #İl Sağlık Müdürlüğü #Sağlık Bakanlığı #Genel Sağlık-İş #Nöbet Ücreti #Toplum Sağlığı #657 #DMK #İcap Nöbeti #Sendika #Şoför #657 Sayılı DMK

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Özel Hastane ve Sağlık Kurumları 23 Kadroya İŞKUR'dan Personel Alıyor
Özel Hastane ve Sağlık Kurumları 23 Kadroya İŞKUR'dan Personel Alıyor
Genç sağlık çalışanı, kredi borçlarını ödeyemediği için intihar etti
Genç sağlık çalışanı, kredi borçlarını ödeyemediği için intihar etti