Öz Sağlık-İş'ten "ambulans" yönetmeliğine itiraz

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün "Ambulans kazalarının önlenmesi hususunda uyulması gereken talimatlar" konulu yönetmeliğine Öz Sağlık-İş Sendikası'ndan itiraz geldi. Yönetmeliğin 4 maddesine karşı çıkarak Sağlık Bakanlığına itiraz başvurusunda bulunan sendika, söz konusu maddelere itiraz gerekçelerini de ayrıntılarıyla açıkladı.

Öz Sağlık-İş'ten
Öz Sağlık-İş'ten ATTYİZ.BİZ.TR

HAK-İŞ'e bağlı Öz Sağlık-İş Sendikası, Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün "Ambulans kazalarının önlenmesi hususunda uyulması gereken talimatlar" yönetmeliğindeki 3 maddeyle ilgili Sağlık Bakanlığı'na itirazda bulundu.

Yönetmeliğin yasal mevzuata aykırı hükümler içerdiği savunan sendikanın, itiraz ettiği maddeler ve itiraz gerekçeleri şöyle:

HIZ LİMİTLERİ

1. MADDE: Karayolları Trafik Kanunu ile belirlenen hız limitlerine riayet edilmesi gerekmektedir. Bu kanunda ambulanslara, trafikte yer alan diğer araçlara nispeten daha yüksek hızda seyretme hakkı verilmemiştir.

İTİRAZ GEREKÇESİ: Ambulans şoförünün görevi, hastayı trafik güvenliğini tehlikeye atmamak kaydıyla en hızlı şekilde o hastaneye ulaştırmaktır. Şehir içi hız sınırları bazı bölgelerde haddinden fazla düşük olup, bu durum hastanın hayatını tehlikeye atacaktır. Niteliği itibarıyla insan sağlığı korunması gereken üstün haklardandır. Bu nedenle bu maddenin tamamen kaldırılması gerekmektedir.

TEPE LAMBASI VE SİREN

6. MADDE: Tüm planlı nakillerde hastanın stabilizesini kaybetmesi durumunda, 'Komuta Kontrol Merkezi'ne bilgi vermek suretiyle tepe lambası ve siren kullanılabilecektir.

İTİRAZ GEREKÇESİ: Her koşulda farklılık arz etmesine karşın, bazı özel durumlarda saniyelerin dahi insan hayatı için önem arz ettiği koşullarda komuta kontrol merkezine bilgi vermek zaman kaybına neden olacaktır. Zaman kaybı hasta yakınlarının tepkisine yol açacak, hatta saldırıya varacak vakalar yaşanmasına sebebiyet verecektir.

 

AMBULANS KAZALARI

9. MADDE: Ambulanslarımızın karıştığı tüm trafik kazalarında idari soruşturma başlatılacaktır. Soruşturma sonrası, sürücünün kusur oranı doğrultusunda kasko kapsamı dışında kalan miktar sürücüden rücu edilecektir.

İTİRAZ GEREKÇESİ: Küçük maddi hasarlı her kaza için idari soruşturma başlatılması kamuya gereksiz bir külfet ve evrak işi yükleyeceğinden ilgili madde tamamen ambulans kazalarını önlemek dışında personele tabiri caizse psikolojik mobbing uygulamaktan başka hiçbir amaca hizmet etmeyecektir. Ambulans şoförlerinin işinin önemi ve çalıştıkları koşullar gözetilerek milyonlarca lira ödenip kasko ve sigorta yapılırken ilgili bu madde personeli korumanın dışına çıkıp, sigorta ve kasko firmalarını korumaya yönelik hazırlandığı kanaati oluşmuştur. Bu maddenin personelin iş azmi ve performansı noktasında olumsuz sonuçlar doğuracağı düşünülmektedir.

MOBİL İSTASYON

15. MADDE: Mevcutta çalışan veya yeni açılacak istasyonların konum seçiminde potansiyel vaka yoğunluğu olan bölgeler ön planda tutulmalı ve yeni açılacak istasyonlar bu yönde planlanmalıdır. Optimal yer seçimi mümkün değil ise ilgili istasyon belirli zaman dilimlerinde mobil olarak çalıştırılabilir.

İTİRAZ GEREKÇESİ: Saatlerce araç içinde beklemek hem sağlık açısından, hem de üyelerimizin ihtiyaçlarını karşılaması noktasında sorunlar yaşamalarına neden olacaktır.

Ambulans kazalarının önlenmesi ile ilgili olan yazının tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

#Öz-Sağlık İş #Sendika #Sağlık Bakanlığı #Ambulans Kazalarının Önlenmesi #İtiraz #Acil Sağlık Hizmetleri #1 #112 #Tepe Lambası #Siren Kullanım #Komuta Kontrol Merkezi

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Üniversitede Hastanesinde 4/B Kadrosunda Çalışanlar KPSS Tercihinde Bulunabilir Mi?
Üniversitede Hastanesinde 4/B Kadrosunda Çalışanlar KPSS Tercihinde Bulunabilir Mi?
Türkiye'nin en büyük UMKE tatbikatı başladı
Türkiye'nin en büyük UMKE tatbikatı başladı