Sahaya İnmeden Bu Sorun Çözülmez

Son dönemde giderek artan Ambulans kazalarının önlenmesi adına Genel Müdürlüğümüz tarafından dün itibariyle bir genelge yayınlandı.

Sahaya İnmeden Bu Sorun Çözülmez
Sahaya İnmeden Bu Sorun Çözülmez ATTYİZ.BİZ.TR

Genelgenin bazı maddeleri çalışan sağlığı ve güvenliği adına koruyucu tedbirler alınmasını sağlayacaktır.

Fakat, yazının genelinden anlaşıldığı üzere, yetkililer tarafından kazaların güvensiz davranıştan yani sürücü hatalarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

Bu konuda öncelikle yaşanan ambulans kazaları hakkında istatistik çalışmaları yapılarak kazaların nedenleri detaylı şekilde sorgulanmalı, çalışanların ve çalışan temsilcilerinin görüşlerine başvurulmalıdır.

Bir iş yerinde yapılan işin kalitesini arttırmak ve yaşanan iş kazalarını en aza indirebilmek amacıyla katı kurallar koymaktan daha önce çalışanların iş yükü azaltılmalı, güvenli bir çalışma ortamı sağlanmalı, moral ve motivasyon arttıracak uygulamalar daha fazla hayata geçirilmelidir.

İşveren tarafından sağlanan tüm yapıcı çalışmalara, maddi ve manevi desteklemelere rağmen kural dışı hareket eden çalışanlar varsa en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.

Özellikle fiziksel ve mental yorgunluğu fazla olan iş kollarında çalışanların işyerine aitlik duygusunu arttırabilmek, moral ve motivasyonu yükseltebilmek amacıyla ödül uygulamaları öncelikli olmalıdır.

Aksi halde tüm katı kurallar ve ceza uygulamaları çalışanlarda psikolojik travma artışına neden olacak ve maalesef üzücü olayların daha da fazla yaşanmasına sebebiyet verecektir.

Abdullah BALTACI
Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği Genel Başkan Yardımcısı

İlgili Bakanlık yazısı için burayı TIKLAYINIZ

#Ambulans Kazalarının Önlenmesi #Sağlık Bakanlığı #Genelge #Abdullah BALTACI #Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği
detay2
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sözün bittiği yer... Sağlık meslek lisesi öğrencisi bile bunu yaparsa...
Sözün bittiği yer... Sağlık meslek lisesi öğrencisi bile bunu yaparsa...
112 Acil Servise 'Hangi partiye oy vermemi istersiniz?' Sorusu
112 Acil Servise 'Hangi partiye oy vermemi istersiniz?' Sorusu