Türkiye'nin İlk ve En Büyük ATT/Paramedik Platformu

  • Dolar 7.6734
  • Euro 8.9874
  • GR ALTIN 468.46
  • ÇEYREK 768.57

112 Yemek Yardımı (Tayın Bedeli) Zamlandı! Kimler Yemek Yardımı Alabilirler?

Kasım 2016 tarihinden itibaren 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde çalışan personellere aylık nakit olarak Yemek Yardımı yapılmaktadır.2020 Ocak ayında memur maaşları ile birlikte Yemek Yardımı da (Tayın Bedeli) zamlandı. Zamlı Yemek Yardımı tutarları ve 112 Yemek Yardımı (Tayın Bedeli) kimler alabilirler?

112 Yemek Yardımı (Tayın Bedeli) Zamlandı! Kimler Yemek Yardımı Alabilirler?
  • 07 Ocak 2020, Salı 9:52

2016 ve 2017 yılına yönelik toplu sözleşmede, 112 çalışanlarından yemek yardımından yararlanma imkanı olmayanlara nakdi yemek yardımı verilmesi karara bağlamıştı.

2019 Aralık ayı enflasyon rakamlanın açıklanması ile birlikte memurların 2020 yılının ilk altı aylık dilimindeki alacakları maaş zamlarıda netleşmiş oldu.

Memurlar 2020 Ocak ayında %5.5 Maaş zammı alacaklar.112 Acil Sağlık Hizmetlerinde fiilen görev yapan personellere daha önce 288,55 TL olarak ödenen Yemek Yardımı (Tayın Bedeli ) zam ile birlikte 304,40 TL olarak ödenecek.

YEMEK YARDIMI (TAYIN BEDELİ) NEDİR ? KİMLER YARARLANABİLİRLER ?

Sağlık ve Maliye Bakanlığının ortak hazırladığı usul ve esaslar 21 Kasım 2016 tarihi itibariyle illere bildirildi. Yapılan düzenlemeye göre aylık nakdi yemek yardımı 195 TL olacak.
Al, A2 ve C tipi Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları ile İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezinde fiilen görev yapan personeller yararlanacak. Düzenlemenin 15 Eylül'den itibaren geçerli olması kararlaştırıldı.

İŞTE 112 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİNDE GÖREVLİ PERSONELE TAYIN BEDELİ VERİLMESİ HAKKINDA USUL VE ESASLAR

Amaç
Madde 1- Bu usul ve esaslar, tayın bedeli ödenecek 112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli personelin kapsamı ile hangi usul ve esaslara göre tayın bedeli ödeneceği hususlarını düzenlemek amacıyla hazırlanmıştır.

Kapsam
Madde 2- Bu usul ve esaslar, A1, A2 ve C tipi Acil Sağlık İstasyonları ile İl Ambulans Servisi Komuta merkezinde fiilen görev yapan personeli kapsar.

Dayanak
Madda 3- Bu usul ve esaslar, Kamu Görevlilerinin Geneline ve Hizmet Kollarına Yönelik Mali ve Sosyal Haklara İlişkin 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan 3. dönem toplu sözleşmenin üçüncü bölümünün 24. maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

Tayın bedelinin tutarı
Madde 4- Tayın bedelinin aylık tutarı, 2155 sayılı Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Hakkında Kanun uyarınca yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda belirlenen gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarı geçemez.

Tayın bedelinin ödenme usulü
Madde 5- (1) Bu usul ve esaslar kapsamında tayın bedelinin hak kazanılmasında ve ödenmesinde Bazı Kamu Personeline Tayın Bedeli Verilmesi Ait Yönetmelik hükümleri uygulanır.
(2) bu usul ve esaslar kapsamında yapılacak ödemeler döner sermaye bütçesinden karşılanır.

Yürürlük
Madde 6- Bu usul ve esaslar, 15 Eylül 2016 tarihinden geçerli olmak üzere Bakan onayını müteakiben yürürlüğe girer.

Yürütme
Madde 7- Bu usul ve esasları Sağlık Bakanı yürütür.

TOPLU SÖZLEŞME HÜKMÜ

"112 Acil Sağlık Hizmetlerinde görevli personele tayın bedeli verilmesi
Madde 24- (1) Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan kamu görevlilerinden Devlet Memurları Yiyecek Yardımı Yönetmeliğinin ek 2 nci maddesinden yararlanma imkanı bulunmayanlara, döner sermaye bütçesinden karşılanmak üzere 22/6/1978 tarihli ve 2155 sayılı Kanuna göre tayın bedeli verilir. Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Maliye Bakanlığının görüşü üzerine Sağlık Bakanlığınca belirlenir".

YİYECEK YARDIMI YÖNETMELİĞİ HÜKMÜ

"Ek Madde 2 - A1, A2 ve C tipi Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonları ile İl Ambulans Servisi Komuta Kontrol Merkezinde fiilen görev yapan personel hariç olmak üzere bu Yönetmeliğe göre yiyecek yardımından yararlanacak personelden Sağlık Bakanlığı 112 acil sağlık hizmetlerinde görev yapan personel (sözleşmeli personel dahil), il sağlık müdürlüklerinin yemek servislerinden veya il sağlık müdürlüklerince belirlenen Sağlık Bakanlığına bağlı yataklı tedavi kurumlarının yemek servislerinden ücret ödemeden yararlanır.

Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar Sağlık Bakanlığınca belirlenir."

Sağlık Personeli Sabit Ek Ödeme Tutarları (2020 Ocak) Sağlık Personeli Sabit Ek Ödeme Tutarları (2020 Ocak)

2020 Ocak Zamlı Fazla Mesai (Nöbet Ücretleri) 2020 Ocak Zamlı Fazla Mesai (Nöbet Ücretleri)

Paramedikler Ne Kadar Maaş Alıyor? (2020 Ocak Paramedik Maaşları) Paramedikler Ne Kadar Maaş Alıyor? (2020 Ocak Paramedik Maaşları)

ATT (Acil Tıp Teknisyeni) Maaşları (2020-OCAK) ATT (Acil Tıp Teknisyeni) Maaşları (2020-OCAK)

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


Toprak Toprak 17.08.2020

A2 tipi 112 istasyonunda nöbet tutan aynı zamanda da Başhekimlikte görev yapan çalışan yemek parası alabilir mi?cool

Editör : İlgili genelgede fiilen görev yapan denmektedir,A2 tipi istasyonda fiilen nöbet tuttuğunuza ve nöbet esnasıda yemek müdülük tarafından karşılanamıyor ise Tayın bedeli ödenir diye düşüyoruz.Diğer illerde bu şekilde uygulamalar var.

yükleniyor
ANKET

N95 Maske Temininde Sorunlar Yaşıyor musunuz?

yukarı çık