112 motorize yağmur çamur dinlemiyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
112 motorize yağmur çamur dinlemiyor
Abone ol
Sağlık Bakanlığı’nın acil durumlarda yoğun trafiği aşmak için görev yapan 112 motorize ekibi olaylara hızır gibi yetişiyor. İzmir’de görev alan toplam 7 ekip, hastaları hayata bağlıyor

Sağlık Bakanlığı'nın 2009 yılında hayata geçirdiği proje kapsamında göreve başlayan 112 motorize ekipleri, özelikle acil durumlarda adeta hızır gibi yetişiyor.

112 Komuta Merkezinden yönlendirilen motorize kahramanlar, dar sokakları ve yoğun trafiği aşıyor; yağmur, çamur, soğuk hava demeden dakikalar içerisinde olay yerine ulaşarak vatandaşların hayatlarını kurtarıyor.

STANDARTLARIN ÜZERINDE
Günde 8-12 saat arasında çalışan motorize ekipler; özelikle; trafiğe yoğun alanlar, araç trafiğine kapalı bölgeler ve turistik bölgelerde görev yapıyor. Normal bir ambulans da olması gereken tüm ekipmanlara sahip olan motorize ekiplerin, bu özelliğiyle son yıllarda Avrupa standartlarını bile geçtiği belirtiliyor.

Türkiye'de şu anda 60 adet motorize 112 ekibinin bulunduğu ifade edilirken, İzmir'deki görevli toplam 7 motorize ekibi de anında müdahalelerle hastaları hayata bağlıyor. Zamanla yarışarak vakaya ulaştıklarında ilk müdahaleyi yapan motorize ekipler, daha sonrada ambulans aracı ile hastanın sağlık kuruluşuna naklini gerçekleştiriyor.

 

Motorize ekipler, zaman zaman ilginç anlarla da karşılaşıyor. Vatandaşları bazıları 112 ekibini polis sanıp emniyet kemerini bağlıyor, bazıları da sağlık personellerine motora binemeyeceğini söylüyor. sürücüleren kendilerini polis zannettiklerini belirten doktor Vural Akçay, "Motorlu araçlarımızda bir ambulansta olması gereken tüm ekipmanların aynısı mevcut. Bu ekipmanlar ile her türlü vakaya müdahale etme imkanına sahibiz" dedi.

İzmir 112 motorize ekibinde görevli Paramedik Halil Gölcük ise, "Avrupa standartlarının üstünde hizmet veriyoruz.

Tepe lambamız ve sirenlerimiz olmasına rağmen yüksek sesle müzik dinlenmesi gibi sebeplerle bizlere yol vermiyorlar.

Amacımız, hasta ve yaralıya en kısa sürede ulaşıp müdahale etmek" şeklinde konuştu. (SABAH)

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ambulans ile Motosiklet Çarpıştı: 1 ÖlüÖnceki Haber

Ambulans ile Motosiklet Çarpıştı: 1 Ölü

Kadın polis intihar girişiminde bulunduSonraki Haber

Kadın polis intihar girişiminde bulundu

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar