Nokia’dan ATT’ler İçin Akıllı Ceket Modeli!

Nokia'nın yeni geliştirdiği akıllı ceket modeline ait ilk detaylar geldi.

Nokia’dan ATT’ler İçin Akıllı Ceket Modeli!
Nokia’dan ATT’ler İçin Akıllı Ceket Modeli! ATTYİZ.BİZ.TR

Google’ın Levi’s firmasıyla ortaklaşa yürüttüğü Jacquard Projesi ile akıllı ceket üzerine çalışmalar yaptığı biliniyor. Ancak halen daha tüketiciler için satışa hazır hale gelmeyen akıllı ceketten ses seda yok. Akıllı kıyafet pazarına hızlı bir giriş yapan Nokia, Güney Koreli kıyafet markası Kolonile işbirliğine giderek ATT‘ler (Acil Tıp Teknisyeni) için akıllı bir ceket geliştirmeyi başardı.

CHASE LifeTech FR adı verilen bu kıyafet sıradan müşteriler için değil, trafik kazası ve ölümcül yaralanma gibi durumlarda kişilere acil müdahalelerde bulunan çalışanlar için tasarlandı. Ancak fosforlu yapısı ve parlak rengi sayesinde karanlıkta dahi kolayca fark edilebilir olduğu için otobanlarda görev yapan polisler de bu akıllı ceketi kullanabilir. 

Nesi akıllı?

Dış görünüş itibariyle sıradan ceketlerden pek de farklı durmayan akıllı ceket, kullanıcısına ait nabız, sıcaklık, GPS lokasyon bilgisi ve ivme ölçer değerlerini de kayıt altına alabiliyor. İlk kez MWC 2018‘de görücüye çıkan ceketin sensörleri göğüs ve kol hizasında konumlandırılmış. Üstelik bu modülleri farklı ihtiyaçlar doğrultusunda kolaylıkla değiştirebilmek de mümkün.

Mesela yangın söndürmek için göreve çıkan itfaiyeciler, havadaki zehirli gazları algılayan sensörleri akıllı cekete takabilecekler. Keza polisler aksiyon kameralarını da akıllı ceketin göğüs bölgesine yerleştirebilmeleri mümkün.

Halen daha prototip ve konsept aşamasında olan akıllı ceketin önümüzdeki 12-18 aylık süre diliminde satışa çıkması bekleniyor. Fiyatı ise henüz meçhul.

Kaynak : ambulansclup.com

#Nokia #Akıllı Ceket #112 #ATT #Acil Tıp Teknisyeni #Google #Google’ın Levi’s #Jacquard Projesi #CHASE LifeTech FR
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Samsun'daki doktora şiddet olayı ile ilgili hastane yönetimi konuştu
Samsun'daki doktora şiddet olayı ile ilgili hastane yönetimi konuştu
Röntgen Teknisyenleri İçin Önemli Danıştay Kararı
Röntgen Teknisyenleri İçin Önemli Danıştay Kararı