ATT.Ömer Çelik Başarı Hikayesi

Her zaman ki nöbetlerden birine gider gibi istasyona gittim.Diğer nöbetlerden tek farkı yıllar sonra gelen sıfır ambulanstı. Eski ambulanstan inip yeniye binmenin heyecanını çoğunuz bilir. Bir önceki gün ambulans teslim töreni olmuş, ambulansı kendi ellerimle teslim alıp gelmiştim.

ATT.Ömer Çelik Başarı Hikayesi
ATT.Ömer Çelik Başarı Hikayesi ATTYİZ.BİZ.TR

BAŞARI HİKAYESİ

9 mart 2016
Her zaman ki nöbetlerden birine gider gibi istasyona gittim.

Diğer nöbetlerden tek farkı yıllar sonra gelen sıfır ambulanstı. Eski ambulanstan inip yeniye binmenin heyecanını çoğunuz bilir. Bir önceki gün ambulans teslim töreni olmuş, ambulansı kendi ellerimle teslim alıp gelmiştim.Sabah nöbete başladık klasik yaz nöbetiydi yoğun geçiyordu.

Saat 19:00 civarı bir vaka çıkışı aldık. Vaka düşme ve köyde idi köy bize uzak 1 saat gibi bir uzaklıkta.Yaklaşık 1 saat sonra köye ulaştık.

Yol kenarında bizi karşıladılar olay yeri çok kalabalık aynı zamanda ajiteydi.Olay yerine gidince herkes bizden bir şey yapmamızı bekliyor doğal olarak.

Yaralının yakınlarıyla konuşup durumu anlamaya çalıştık. 40 yaşlarında çoban ve 3 arkadaşı keçileri köye getirirken çoban 10-15 metre yükseklikten kayanın kopması sonucu aşağı yuvarlanmış.

Yaralının yanından gelen arkadaşı bilincinin yerinde olmadığını,anlamsız konuştuğunu ve kanamasının olduğunu söyledi. Bir an önce inip alalım acele edin diyorlardı.

Olay yeri dağlık uçurumların olduğu bölge girmek riskliydi. Yaralının yanından gelen kişi yolu bildiğini, çok uzakta olmadığını ineceğimiz yerde patika bir yolun olduğunu söyledi. Paramedik arkadaşım inmemiz tehlikeli inemeyiz dedi. Olay yeri karışık iyice karıştı.

Feryat figan ortalığı götürüyor.Ben bana yardımcı olan olursa itfaiye ve kurtarma ekipleri gelene kadar inip müdahale edebileceğimi söyledim. Ekip sorumlum karşı çıktı ikna ettim. Olay yerinden 10 kişilik bir grupla malzemeleri alıp aşağıya inmeye başladık.En önde yolu bilidiğini söyleyen arkadaş arkasından biz inmeye başladık.İlk başlarda dediği gibi küçük bir patika vardı fakat ilerledikçe yol kayboldu.Tamamen araziydi,çok engebeli yürümek güçleşmişti.

Önümüzde ki çocuk yolu kaybettiğini ama yakın alabileceğimizi söyledi.1 saat ilerledik ne yolu bulduk ne de yaralıyı bulduk.Arazi iyice sarplaştı.Kayaların üzerinden atlayıp,çalıların içine dolandık artık.Benim yanımda 19 yaşında bir arkadaş var onda fener yok küçük bir boşluktan atlamamız lazımdı ben atladım arkadaşta el feneri olmadığı için arkamı dönüp ona ışık tuttum sonra önüme döndüm soluma doğru bir adım attım sonrası büyük bir boşluk.

Aşağı düşüyordum önce sol tarafımı sert bir yere çarptım sonra tekrar düştüm bu defa sağ tarafımı başımı çarpmıştım yere düştüm canım çok yanıyordu ama sesim çıkmıyordu.O an sadece ölmediğimi anladım yukarıdan sesler geliyordu sağlıkçı düştü koşun diye sesler anlamsızlaştı kendimde değildim artık.

Ne kadar sürede kendime geldim emin değilim ilk komutayı arayıp durumu bildirdim sonra ekip arkadaşlarımı aradım soğukkanlı olun dedim çünkü ben gayet soğukkanlıydım.Komuta sorumlu doktoru olduğum yerden kalkmamı beni çıkaracaklarını söyledi.

İstesem de kalkamıyordum zaten sol tarafım tutmuyor,başımda yoğun bir kanama vardı.Kendime geleli 1 saat olmuş hala gelen giden yoktu komutayla sürekli irtibat halindeydik.

 

Umke,afad,iyak,itfaiye hepsi olay yerine gelmişler beni arıyolar ama bulamıyorlardı.Beni ilk bulan köylülerden biri oldu ateş yaktı benim için tişörtümle başıma tampon yaptı.

Ondan yarım saat sonra falan itfaiye ekipleri buldu bizi sabaha kadar orda kalacağımı düşünmeye başlamıştım.Düşeli nerdeyse 2 saat oluyordu.İtfaiyeden aldığım bilgiye göre düştüğüm yer 25-30 metre direk uçurummuş ondan dolayı ulaşamamışlar bana sıfır ambulansın sırt tahtasına ilk ben yatmıştım ne diyeyim kader.İtfaiye beni aldı yaklaşık 2 saat sırtında taşıdı resmen çok uğraş verdiler benim için. 

2 saatin sonunda bizi arayan umke,afad,iyak ve düştüğümü öğrenip beni aramaya gelen arkadaşlarımla karşılaştık onların yardımıyla ambulansa taşıdılar beni hayatımın en zor 5-6 saatiydi.Kurtarmaya gitmeden önce fedakarlık yapmam gerektiğini düşünmüştüm çünkü çalışırken bütün 112 camiası fedakarlık yapar işimiz fedakarlık üzerine kurulu indiğim için hiç pişmanlık duymadım çünkü mesleğimi severek yapıyorum. Hastaneye ulaştık sol klavikula,sol sklapula fraktürü ve sol temporal arter kesisiyle beraber bir kaç çiziğim vardı.

Mesleğimden 3 ay uzak kaldım şimdi sağlıklı bir şekilde işimin başındayım tabii daha dikkatli ve temkinli olarak..

ATTyiz.biz Sizden Gelenler

#Acil Tıp Teknisyeni #ATT #Ömer Çelik #Altın Ambulans #Sizden Gelenler
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlık Çalışanlarına Şiddetin Önlenmesi İçin Yeni Düzenleme Meclis'ten Geçti
Sağlık Çalışanlarına Şiddetin Önlenmesi İçin Yeni Düzenleme Meclis'ten Geçti
Ek Zam Zaruridir, Kamu Çalışanları Rahat Bir Nefes Almalıdır.
Ek Zam Zaruridir, Kamu Çalışanları Rahat Bir Nefes Almalıdır.