Bakan Akdağ, yapamadıklarını sıraladı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, tıp öğrencilerine verdiği ilk derste, yapamadıklarını sıraladı: "Doktorların emeklilik maaşlarını yükseltemedik. Şişmanları zayıflatamadık. Sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltamadık. Akılcı ilaç kullanımını yaygınlaştıramadık. Hasta ve çalışan güvenliğini artırmada eksiklerimiz var."

Bakan Akdağ, yapamadıklarını sıraladı
Bakan Akdağ, yapamadıklarını sıraladı ATTYİZ.BİZ.TR

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi açılış töreninde öğrencilere ilk dersi veren Bakan Akdağ, burada 1990’lı yıllara ait bazı gazete kupürlerini de göstererek, sağlık alanında gelinen noktayı anlattı.

Akdağ’ın gösterdiği küpürler arasında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, ‘çocuk ölümlerinin çok olmasından utanıyorum’, dönemin SSK Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘hastaneler çürüyor, Sağlık Bakanlığı'na alın diye yalvarıyorum’ şeklindeki sözlerinin bulunduğu haberler de yer aldı. Ayrıca ‘ambulans katırlar’ ve hastanelerdeki rehine haberlerinden örnekler verdi.

 

Akdağ, bu kupürlerin dönemin Türkiye’sinin sağlık sisteminin tablosunu ortaya koyduğunu söyledi.

2002 yılında göreve gelmesi ile birlikte hastanelerde rehin kalmaya son veren ilk genelgeyi yayınladığını hatırlatan Akdağ, ardından sağlıkta dönüşüm programı kapsamında yapılanları anlattı. Akdağ, “Bir doktor hastası için ne yapıyorsa, biz de Türkiye’nin kanserleşmiş sağlık sisteminde bunu yaptık.” diye konuştu.

Hava ambulans sistemi kurulduğunu, özel hastane kapılarının vatandaşlara açıldığını, hastaların ilaçlarını serbest eczanelerden almaya başladığını, SSK hastanelerinin devralındığını, tıbbi cihaz fakiri hastanelere teknolojik destek sağlandığını, bıçak parasını ortadan kaldırıldığını, tütünle mücadele kapsamında sigara içme oranının yüzde 33.4’lerden yüzde 27’lere kadar düşürüldüğünü, performansa dayalı ödeme sistemine geçildiğini, Merkezsi Hastane Randevu Sistemi’nin hayata geçirildiğini, pek çok salgın hastalığın sona erdiğini, anne ve bebek ölümlerinde çok ciddi düşüşler yaşandığını aktaran Akdağ, bütün bunların sağlık çalışanlarındaki öz güveni artırması gerektiğini dile getirdi.

 

Akdağ, sağlıktan memnuniyet oranının 2003 yılında yüzde 39.5 iken, geçen yıl yüzde 76’ya yükseldiğine dikkat çekti. Kaynakların yerli yerinde kullanıldığını söyledi.

Recep Akdağ konuşmasında yapamadıklarını da sıraladı. Doktorların emeklilik maaşını yükseltemediklerini, şişmanları zayıflatamadıklarını, sağlık çalışanlarının iş yükünü azaltamadıklarını, akılcı ilaç kullanımını yaygınlaştırmadıklarını dile getirdi. Hasta ve çalışan güvenliğini artırmada da eksikler bulunduğunu söyleyen Bakan Akdağ, yakın zamanda bir hastadan bulaşan KKKA nedeniyle hayatını yitiren sağlık personelini hatırlattı.

Akdağ, terör örgütünün kanlı çabalarının yakalanan ilerlemeyi durduramayacağını ifade etti.

 

Kaynak :Medimagazin


#Sağlık Bakanı #Recep AKDAĞ #Sağlık Bakanlığı #Maaş #Emeklilik #Doktorlar #KKKA #Terör

Dikkat ! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
Ayşegül Öztürk     2012-09-25 Muhsin Bey söylenmesi gerekeni çok güzel söylemiş...
Muhsin Kaya     2012-09-25 Mesela Bakanlığın Adını değiştiremediniz hala Sağlık Bakanlığı,oysa ki Doktor Bakanlığını hak ediyor!
Cihan     2012-09-25 Sayın Bakanım yapamadıklarınızı birde biz mi saysak acaba?
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ambulans Sürücüleri All-Star İçin Yarıştı
Ambulans Sürücüleri All-Star İçin Yarıştı
Hasta Taşıyan Ambulans Kaza Yaptı
Hasta Taşıyan Ambulans Kaza Yaptı