Kalp krizi anında ne yapılmalı? İşte bilimsel yaklaşımla yapılması gerekenler!

Kardiyologlar, kalp krizinde can kaybının önlenmesi için hem hasta hem de doktor açısından "zamanın doğru kullanılması" uyarısında bulundu.

Kalp krizi anında ne yapılmalı? İşte bilimsel yaklaşımla yapılması gerekenler!
Kalp krizi anında ne yapılmalı? İşte bilimsel yaklaşımla yapılması gerekenler! ATTYİZ.BİZ.TR

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bahri Akdeniz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı İbrahim Çağlar'ın, geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesinin ardından yaşanan tartışmalara değinerek, böyle bir durumda atlanmaması gereken konulardan ilkinin "zaman" olduğunu söyledi.

Kalp krizini, "kalbi besleyen koroner damarların tıkanması sonucu oluşan ve tedavi edilmediği taktirde ölüme sebep olabilen komplikasyon" olarak nitelendiren Akdeniz, halk arasında "iman tahtası" olarak bilinen, göğsün yanı sıra sırt, mide, çene ve kol bölümündeki ağrıların da kalp krizinin işaretçisi olabileceğini vurguladı.

- "Yel girmiştir ya da gazdır" diye geç gelenler var

Sırta vuran kalp krizi ağrısının üşütmeyle karıştırılabildiğini, mide bölgesindeki belirtinin gaz sancısı zannedildiğini aktaran Akdeniz, "Atipik ağrıyı gaz sıkışması sanıp 'bir soda içeyim, geçer' diye düşünenler var. Gaz sancısı diye kupa çektirenler var. Bir kısım ağrılar her zaman göğse vurmuyor, sırta da vurabilir ama 'yel girmiştir' ya da gazdır' diye hastaneye geç gelenler oluyor." ifadelerini kullandı.

Akdeniz, ailesinde kalp hastalığı öyküsü bulunanların daha da dikkatli olması gerektiğine değinerek, ağrı süresinin krizin bir başka belirtisi olduğunu anlattı.

Efor sırasında ya da stres nedeniyle kısa süreli göğüs ağrıları yaşanabileceğinin altını çizen Akdeniz, "Göğüs ağrısı yaygın görülür ancak 15-20 dakikayı geçiyorsa, giderek şiddetleniyorsa vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmak gerekiyor. Bu süreyi geçen ağrının kalp krizi olma ihtimali yüksek." dedi.

- "Panik yapma aspirin çiğne"

Sosyal paylaşım sitelerinde yer alan bazı "kalp krizi" paylaşımlarının bilimsel olmadığını söyleyen Prof. Dr. Akdeniz, "o an" yapılması gerekenleri şöyle anlattı:


"Kalp krizi sırasında öksürmek, nabız düşüklüğünü gidermek dışında bir işe yaramaz. Yapılması gereken öncelikli şeyler, sakin bir ortama geçip sırt üstü yatmak, panik yapmamak, 112 ekiplerini çağırmak ve bir aspirin çiğnemek."


Doktorların da hastaya mutlaka EKG çektirmesi gerektiğini kaydeden Akdeniz, enzim sonuçlarının çıkması için hastanın 3-6 saat arasında gözlem altında tutulması gerektiğini ifade etti.

- Beşte biri hastaneye ulaşamadan hayatını kaybediyor

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Klinik Şefi Prof. Dr. Şakir Arslan ise acile başvuran hastaların üçte birinde ilk kalp grafisinin normal çıkabildiğini belirterek, "Takip eden kalp grafilerini çekmek, kalp enzimlerine bakmak ve klinik olarak takip etmek gerekiyor ki kalp krizi tanısını koyabilelim." diye konuştu.

Arslan, hızlı şekilde acil servise ulaşmanın hayati önem taşıdığını kaydederek, "Kalp krizinde zaman çok önemli çünkü bu hastaların beşte biri hastaneye gelmeden hayatını kaybediyor." ifadelerini kullandı.

Haberin tam metni için » medimagazin.com.tr

#Dokuz Eylül Üniversitesi #Kardiyoloji #Prof. Dr. Bahri Akdeniz #İstanbul Ticaret Odası #Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği #112 #EKG
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Uzman Dr. Nihat Zincir evinde ölü bulundu...
Uzman Dr. Nihat Zincir evinde ölü bulundu...
Başsavcılık 3 ayrı suçtan soruşturma başlattı
Başsavcılık 3 ayrı suçtan soruşturma başlattı