Bakan Demircan: Sağlıkta çok başlılığı ortadan kaldıracağız

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, "Sağlıktaki hizmet standardını daha yukarıya çekmek boynumuzun borcu. Sadece Türkiye için değil, bütün insanlara, coğrafyamızda ve coğrafyamızın uzağında da olsa bütün insanlara üstün düzeyde, yüksek seviyede sağlık hizmeti verebilecek bir ülke Türkiye." dedi.

Bakan Demircan: Sağlıkta çok başlılığı ortadan kaldıracağız
Bakan Demircan: Sağlıkta çok başlılığı ortadan kaldıracağız ATTYİZ.BİZ.TR

Bakan Demircan, Samsun Valisi Osman Kaymak'ı makamında ziyaret etti. Kaymak'tan kentteki sağlık yatırım ve hizmetlerine ilişkin brifing alan Demircan, daha sonra partisinin Bafra İlçe Başkanlığına geçti.

Demircan, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, sağlığın doğumdan ölüme kadar hizmet isteyen bir alan olduğunu, bu nedenle büyük sorumlulukları bulunduğunu söyledi.

Türkiye'nin sağlık alanında son 15 yılda büyük atılımlar gerçekleştirdiğini dile getiren Demircan, "Türkiye bu hizmette son 15 yıl içinde fevkalade güzel noktalara geldi ama sağlık hizmetini burada bırakamayız. Bu hizmeti daha üst seviyelere taşımak boynumuzun borcu." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şehir hastaneleri modeliyle sağlıkta yeni bir hamle başlattığını aktaran Demircan, şöyle devam etti:

"Şu an bakanlığımızın röntgenini çekiyoruz. Nerede problem var, nerede düzeltilmesi gereken husus var, neresinin geliştirilmesi lazım? Türkiye aynı zamanda bir sistem değişikliği süreci içinde. 16 Nisan'da yapmış olduğumuz referandumda bir karar aldık. Milletimiz bir karar aldı. Dedi ki, 'Bu parlamenter sistem parçalı bir sistem, bu sistemde yetkiler, yetkililer kendi aralarında uyum sağlayamıyor. Yürütmede yetkilerin tek elde toplanması doğru bir sistemdir'. Milletimiz, anayasa değişikliğini onayladı. Şimdi sağlıkta da bu değişime, dönüşüme uygun yeni dönem elbette getirilmeli. Sürdürülebilirlik noktasındaki beklentilerin yerine getirilmesi, çok başlılığın kaldırılmasıyla ilgili elbetteki çalışmalarımız olacak. Bunları hep birlikte önümüzdeki günlerde göreceğiz, yaşayacağız. Sağlıktaki hizmet standardını daha yukarıya çekmek boynumuzun borcu. Sadece Türkiye için değil, bütün insanlara, coğrafyamızda ve coğrafyamızın uzağında da olsa bütün insanlara üstün düzeyde, yüksek seviyede sağlık hizmeti verebilecek bir ülke Türkiye."

"Hastaneye 4 kişi geliyorsa 4'ü de memnun ayrılmalı"

Bakan Demircan, yerli tıbbi alet ve medikal sektörüne destek vereceklerini belirterek, Türkiye'nin sağlık alanında gelişmesinin yanı sıra sanayileşmesini de önemsediklerini ifade etti.

"Milletimizin sağlığını, milletimizin ürettiği tıbbi donanımlarla sağlamak bizim için büyük onur olacaktır. Ülke için de gelir kaynağı olacaktır." diyen Demircan, şunları kaydetti:

"Sağlıkta memnuniyetin gelişmesi için çeşitli çalışmalar yapacağız. Sağlıkta memnuniyet 2002'de yüzde 40'lar civarındaydı. Şimdi yüzde 70-75 arasında duruyor. Hedef, bu hizmeti alan memnun olmalı. Peki hizmeti alanın memnuniyetinin yükseltilmesi için ne yapmak lazım? Bugünkü fatura bize şunu söylüyor; 4 kişi geliyor hastaneye, 3'ü memnun biri memnun değil. Bunu düzeltmemiz lazım. 4 kişi geliyorsa 4'ü de memnun ayrılmalı hastaneden. Memnuniyet oranını artırmak, hizmeti verenin memnuniyetiyle olur. Onun da memnuniyetini kazanmamız lazım. Bir bütündür sağlık. Mekandır, donanımdır, hizmeti verendir. Hepsinin hizmet hedefi, hizmet alanına dönüktür. Bu konuda da üzerimize düşeni yapacağız. Bizim için sağlık hizmeti veren, kapıda temizlik işlerinde çalışan kardeşimizden doktorumuza varıncaya kadar bu kutsal hizmette görev alan kardeşimizdir. Onların katkısıyla sağlık hizmeti bir yere yükselir. Onların da katkısını artırmak gereklidir ki hizmetimiz daha üst seviyelere çıksın."

Demircan, 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine değinirken de hain Fetullahçı Terör Örgütü'nün ülkeyi uçurumun kenarına sürüklemeye çalıştığını, Türk milletinin, vatan, millet, namus ve demokrasi için savaşarak hainlere izin vermediğini söyledi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile de görüşen Demircan'a ziyaretlerinde, AK Parti Samsun milletvekilleri Hasan Basri Kurt ve Orhan Kırcalı ile AK Parti İl Başkanı Muharrem Göksel eşlik etti.

#Ahmet Demircan #Sağlık Bakanı #Samsun #Sağlık #Çok Başlılık #Cumhurbaşkanı #Recep Tayyip Erdoğan #Şehir Hastanesi
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
KPSS 2018/5 Tıbbi Sekreter  (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Tıbbi Sekreter (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Laboratuvar Teknisyeni (Lise) Taban/Tavan Puanlar
KPSS 2018/5 Yerleştirme Sonuçlarına Göre Laboratuvar Teknisyeni (Lise) Taban/Tavan Puanlar