Üniversite Hastaneleri İçin Önemli Riskli Birim Kararı

Kayseri Erciyes Tıp Fakültesi hastanesinde Anjiyo biriminde görevli bir üyemizin döner sermaye ek ödemelerinde riskli birim katsayısından yararlanmak için yaptığı başvurunun reddedilmesi üzerine sendikamız tarafından dava açılmış ve Kayseri 1. İdare mahkemesi davanın reddine karar vermişti.

Üniversite Hastaneleri İçin Önemli Riskli Birim Kararı
Üniversite Hastaneleri İçin Önemli Riskli Birim Kararı ATTYİZ.BİZ.TR

Söz konusu kararın bozulması amacıyla sendikamız tarafından Ankara Bölge idare mahkemesine itiraz edilmişti.
İtirazımızı görüşen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi verdiği kararda Yükseköğretim Kanununda “İşin ve hizmetin özelliği dikkate alınarak yoğun bakım, doğumhane, yeni doğan, süt çocuğu, yanık, diyaliz, ameliyathane, enfeksiyon, özel bakım gerektiren ruh sağlığı, organ ve doku nakli, acil servis ve benzeri sağlık hizmetlerinde çalışan personel için yüzde 200'ünü geçmeyecek şekilde aylık ek ödeme yapılır.' Hükmünün yer aldığına dikkat çekti. 


Mahkeme bu hükümde anjiyo biriminin riskli birim olarak sayılmamasına rağmen hükümde yer alan “ İşin ve hizmetin özelliği dikkate alınarak “  “ve benzeri' ifadelerine dikkat çekerek anjiyo biriminde herkesçe bilinen çalışma koşulları itibariyle özellik arz eden birimi gibi hizmet vermekte olduğuna vurgu yaptı.

Mahkeme kararında anjiyonun söz konusu hükümde yer alan ve benzeri sağlık hizmeti kapsamında değerlendirileceğinin kuşkusuz olduğunu belirterek Kayseri idare mahkemesinin verdiği kararın bozulmasına  ve idarenin üyemizin talebini red etme işleminin iptaline hükmetti. 

#Kayseri #Erciyes Tıp Fakültesi #Anjiyo #Döner Sermaye #Riskli Birim #Bölge İdare Mahkemesi
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Belki de o ambulans bizim evimize gidiyor olabilir”
“Belki de o ambulans bizim evimize gidiyor olabilir”
Acil serviste doktora benim hastama öncelik tanıyın yumruğu
Acil serviste doktora benim hastama öncelik tanıyın yumruğu