112 Çalışanları Çocuklarını Komşusuna Bırakıyor

Demokratik Sağlık Sen Acil Sağlık Hizmetleri Komisyon Başkanı Jale Duva, Türkiye genelinde 112 personelinin yaşadığı sorunlar hakkında bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Duva, 112 alanında istasyonların fiziki şartların kötü olması, personel arası iletişimsizlik, hizmet içi eğitimin azlığı, mesleki sorumluluk sigortasının yardımcı sağlık personeline uygulanmaması gibi sorunların ön plana çıktığını söyledi.

112 Çalışanları Çocuklarını Komşusuna Bırakıyor
112 Çalışanları Çocuklarını Komşusuna Bırakıyor ATTYİZ.BİZ.TR

Yapılan çalışma hakkında Bilim ve Sağlık Haber Ajansı’na konuşan Duva,  Sağlık Bakanlığı’na iletecekleri anket sonuçları hakkında bilgi verdi. 112 komuta merkezlerinde çalışan personelin aşırı yıpranma nedeniyle tahammüllerinin kalmadığını, bu yüzden de sahada acil tıp teknisyeni ve paramedikler arasında kopukluk yaşandığını anlatan Duva, “Narlıdere’de yönetim, kınık ya da seferihisar gibi uzak istasyonlarda çalışan arkadaşlar kolay kolay problemlerini iletemiyor.
Birebir konuşmak daha sağlıklı olduğu için personeller, mail atarak ya da dilekçe yazarak problemlerinin biteceğini düşünmüyorlar. Stresli bir meslek icra ediyoruz. Komuta merkezinde yıllardır çalışan arkadaşlar var.
O kadar çok yıpranıyorlar ki, bir çok konuda tahammülü kalmıyor. Sahada çalışan acil tıp teknisyeni ve paramediği anlayamıyor.
Örneğin Polisin gelmesi için komutayı uyarıyoruz.
Komuta bunu polise bildiriyor ama yoğunluktan bunun takibini yapamıyor” dedi. 
 
112 Çalışanı Çocuğunu Komşusuna Bırakıyor
112 çalışanlarının sahada kendi ve hasta güvenliğini birarada düşündüğünü ifade eden Duva, “Bu sorunun çözümü için daha fazla personel alınması gerekiyor. Döner sermaye kesintisi nedeniyle personel izne çıkmak istemiyor. 112 personeli arasında 10 yıldır izne çıkmayan çok sayıda personel var.  
Küçük çocuğu olan çalışan personel de kreş sıkıntısı yaşıyor. Yönetmeliğe göre 50 çalışanın üzerindeki kurumlarda kreş olması gerekiyor. Hastane kreşlerine çocuklarımızı bırakamıyoruz.
Bakıcı buluyoruz ya da özel kreşlere başvuruluyor. Hastanelerden imza karşılığı yemek yiyorduk. Aynı şekilde hastane kreşlerinden faydalanabiliriz. Kreşin olmaması bizim için çok büyük problem.
Çocuklarımızı 24 saat güvenilir ortamda bırakma ihtiyacımız var. Bir çok personel yan komşusuna çocuğunu bırakmak zorunda kalıyor” diye konuştu. (bsha.com.tr)
#112 #Çalışanları #Sağlık Bakanlığı #Jale Duva #Demokratik Sağlık Sen #Acil Sağlık Hizmetleri #Narlıdere #Döner Sermaye
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
Emrah     2017-06-07 Melis , senin gibi kendini insan zanneden mahlukatların anlamayacağı bi konu bu . Senin mantığına göre hiçbir 112 çalışanı bayan olmamalı veya asla çocuk yapmamalı veya gidip istifa etmeli öylemi ? Çok aptalca çocukça ve asla mantığa sığmayan bi yorum . O zaman eğer atanırsan sakın evlenme veya git çocuk olmaması için tüplerini bağlat veya çocuğunu evlatlık ver veya git lezbiyen ol . Suç sende değil senin bu aptalca beyinsizce ve gerezekalıca yorumunu yayınlayan sorumsuz site yönetiminde .
Melis     2017-05-29 HABER Mİ ŞİMDİ BU? HEM KARI KOCA ÇALIŞACAKSIN HER AY ÇİFT MAAŞ ALACAKSIN SONRA DA KOMŞUYA BIRAKIYORUM ÇOCUĞU MAĞDUR EDEBİYATI.ÇALIŞMAYIN O ZAMAN ATAMA BEKLEYENLER ÇALIŞSSIN.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018 Yılı Temmuz Dönemi İller Arası Tayin Münhal Kadrolar (Paramedik)
2018 Yılı Temmuz Dönemi İller Arası Tayin Münhal Kadrolar (Paramedik)
2018 Yılı Temmuz Dönemi İller Arası Tayin Münhal Kadrolar (Acil Tıp Teknisyeni)
2018 Yılı Temmuz Dönemi İller Arası Tayin Münhal Kadrolar (Acil Tıp Teknisyeni)