Paramedik adayları "Ambulans Rallisi"nde yarıştı

Türkiye'nin farklı illerinden ilk ve acil yardım öğrencileri, "Üniversiteler Arası Ambulans Rallisi"nde senaryo gereği hastalara en doğru ve en hızlı müdahaleyi yapmak için yarıştı

Paramedik adayları
Paramedik adayları ATTYİZ.BİZ.TR

Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileri, "Üniversiteler Arası Ambulans Rallisi"nde, 4 etaptan oluşan parkurda hastalara en hızlı müdahaleyi yapabilmek için yarıştı.

Ankara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Paramedik Derneği iş birliğiyle, Ankara Üniversitesi Keçiören Yerleşkesi'nde düzenlenen "Üniversiteler Arası Ambulans Rallisi"nde (Ankaralli) 8 farklı üniversiteden 12 ekip kıyasıya mücadele etti.

Ankara Üniversitesi İlk ve Acil Yardım Programı Koordinatörü, Öğretim Görevlisi Osman Furkan Ergün, öğrencilerin  iş hayatına atılmadan hemen önce sahanın bir anlamda provasını gerçekleştirdiklerini belirterek, yarışın, farklı eğitim metotları içermesi bakımından çok eğitici olduğunu aktardı.

Yarışın medikal acil, çevresel acil, travma ve taşıma etaplarından oluştuğunu söyleyen Ergün, öğrencilerin, yaptıkları uygulamalarla yüksekten düşen ya da kalp krizi geçiren bir kişiye nasıl müdahale etmeleri gerektiğini öğrendiğini ifade etti.

Paramedik Derneği Başkanı Sinan Nural da yarışmayı mezuniyetlerine çok az bir zaman kala paramedik öğrencileriyle bir araya gelmek adına düzenlediklerini dile getirerek, paramediklerin hastane öncesi acil bakımda sağlık uygulamalarını yapan sağlık profesyonelleri olduğunu aktardı.

Paramediklerin hızlı ve doğru karar vermek zorunda olduklarını, aksi halde yanlış bir müdahale yaparak hastada hayati tehlike oluşturabileceklerini anlatan Nural, "Bu sebeple  iyi eğitim almaları, iyi bir donanımla mezun olmaları bizim için çok önemli." diye konuştu.

Nural, öğrencilerin yarışma boyunca bilgi ve becerilerini hastaya en doğru müdahaleyi yapmak için kullanacaklarını söyleyerek, etaplarda 112 acil sağlık sisteminde günlük hayatta karşılaşacakları vaka simülasyonlarının olduğunu bildirdi.

Fark yaratmak isteyen öğrencilerin hastalara, uluslararası kılavuzlara göre sistematik yaklaşımlar uygulamaları gerektiğini vurgulayan Nural, uygulamaları gereken sıraya uygun ve en ideal şekilde yapan öğrencilerin öne geçeceğini kaydetti.

Haberin tam metni için » memleket.com.tr

#Ankara #Ankara Üniversitesi #Sağlık Hizmetleri #Meslek Yüksekokulu #Paramedik Derneği #İlk ve Acil Yardım #Paramedik #Ambulans #Ralli
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
2018 Yılı Temmuz Dönemi İller Arası Tayin Münhal Kadrolar (Paramedik)
2018 Yılı Temmuz Dönemi İller Arası Tayin Münhal Kadrolar (Paramedik)
2018 Yılı Temmuz Dönemi İller Arası Tayin Münhal Kadrolar (Acil Tıp Teknisyeni)
2018 Yılı Temmuz Dönemi İller Arası Tayin Münhal Kadrolar (Acil Tıp Teknisyeni)