Ulusal Acil Tıp Kongresi Antalya'da yapıldı

ACİL Tıp Uzmanları Derneği (ATUDER) tarafından bu yıl 13'üncüsü düzenlenen Ulusal Acil Tıp Kongresi Antalya'da gerçekleştirildi.

Ulusal Acil Tıp Kongresi Antalya'da yapıldı
Ulusal Acil Tıp Kongresi Antalya'da yapıldı ATTYİZ.BİZ.TR

Serik İlçesi'ndeki Rixos Premium Belek Otel'de düzenlenen kongreye, 23 ülkeden 179 konuşmacı ve bilim insanı katıldı. ATUDER Başkanı Prof. Dr. Başar Cander, ABD'li bilim adamı Lewis R. Goldfrank ve derneğin yönetim kurulu üyeleri kongre sonrası basın toplantısı düzenledi. ATUDER Başkanı Prof.Dr. Başar Cander, her yıl milyonlarca insanın acil servislere koştuğunu, acil servis çalışanlarının bu konuda her türlü fedakarlığı gösterdiğini söyledi.


Türkiye'de acil tıp uzmanlığı bilincinin günden güne geliştiğini belirten Prof.Dr. Cander, "Ülkemizde acil tıbbın erken ve hızlı ilerlemesi, büyük bir tecrübeye dönüştü. Daha birçok ülkenin acil tıp yapılanması yeni yeni başlarken bu tecrübe bizleri uluslararası liderlik rolüne taşıdı. Kritik bakım üniteleri, mekanik ventilasyon, acil bronkoskopi gibi çoğu alanda diğer birçok gelişmiş ülkeye model olduk, olmaya da devam ediyoruz" dedi.

ACİL SEVİSTEKİ YOĞUNLUK
Konuşmasında, derneğin çalışmaları hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Başar Cander, dernek olarak ulusal ve uluslararası pek çok başarılı çalışmaya imza attıklarını kaydetti. Prof. Dr. Başar Cander, Türkiye'nin acil servis sorunlarına da değindi. Türkiye'deki acil servis kalabalığının dünya ortalamasının üstünde olduğuna işaret eden Prof.Dr. Cander, bu konuda düzenlemelere ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Prof. Dr. Cander, şunları kaydetti:
"Önemli bir sorunumuz var, o da acil servis kalabalığı. Gelişmiş ülkelerde olmayan bir sorun. Gerçekten çok değişik, hiç bir tıbbi kitapta bulamadığımız şikayetlerle karşılaşıyoruz. 'Konuşurken çenem çıkıyor, buramda bir şey var, içimde fişi çekilmiş gibi hissediyorum' diye acil servise başvuranlar var.

Ülkemizde acil servise genelde ağrı ve baş dönmesi gibi semptomlarla başvuru yapılıyor. Bu şikayetlerin de ne kadarını gerçekçi olduğuna bakmak lazım. ABD'de acil servise başvuranların yüzde 20'sinin şuuru kapalıdır. Bu başvuruların büyük bir çoğunluğu hastaneye yatar. Biz de ise başvuran hastaların binde birinin şuuru kapalıdır. 

Haberin tam metni için » hurriyet.com.tr

#
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sağlıkta
Sağlıkta "Altın Dakikalar" Motosiklet Ambulanslara Emanet
Ambulans ile tur minibüsü çarpıştı
Ambulans ile tur minibüsü çarpıştı