O Sahnelere Sendikalardan Tepki
Advert

O Sahnelere Sendikalardan Tepki

O Sahnelere Sendikalardan Tepki

O Sahnelere Sendikalardan Tepki

SAĞLIK-SEN

Sanatçı Murat Boz’un başrolünü oynadığı, bir sinema filminde, hemşirelik mesleğini rencide edici, gerçekle ilgisi olmayan sahnelere yer verilmesi, canını dişine takarak, bu hizmeti sunan hemşireleri rencide etmiş, incitmiştir.

Bir meslek grubunu rencide edici, incitici, cinsel anlamda ön plana çıkaran görüntülere yer verilmesi art niyet değilse bile büyük bir aymazlık, hadsizliktir.

Yüzbinlerce hemşire adına buradan sesleniyoruz: Öncelikle filmde bu tür görüntülerin yer almasından dolayı yapımcı ve yönetmen başta olmak üzere, yetkili konumdaki herkesi kınıyoruz. Çağrımız; sinema filminden bu sahnelerin çıkarılması, aslına uygun olarak, gerçeğe eş değer sahnelerle tekrar çekilerek gösterime gidilmesidir.

Sağlık Bakanımız Prof. Dr. Sayın Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Dr. Sayın Fatma Betül Sayan Kaya’dan konuya ilgi göstermelerini, mesleğin onuruna sahip çıkılmasını, rencide edilmesine izin verilmemesini istiyoruz.

Sağlık çalışanları; her türlü zorluk altında, kendi hayatından, ailesinden fedakarlık yaparak büyük bir özveri ile görev yapmaktadır. Yurdumuzun en ücra köşelerine, kar-kış demeden gerekirse yolları açarak giden, can kurtaran bu insanlar için ne yapılsa azdır. Sağlık hizmeti, salt bir meslekten öte, özveri gerektiren bir iştir.

Sağlık çalışanları, şiddetle mücadele ederken, bir de bu şekilde rencide edilmeleri; özellikle hemşirelerimize büyük bir saygısızlıktır.

Çağrımızı tekrarlıyoruz; filmin o sahneleri yeniden aslına uygun çekilmelidir. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Başbakanımız, Sağlık Bakanımız ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımızdan bu onur kırıcı, rencide edici film konusunda gerekli müdahalede bulunmaya davet ediyoruz. Ancak, filmin yapımcıları, bu sahnelerde ısrarcı olmaları halinde, Kültür ve Turizm Bakanımız Prof. Dr. Sayın Nabi Avcı’dan; hemşirelik mesleğine ve onuruna sahip çıkarak filmin bu şekilde gösterime girmesine izin vermemesini talep ediyoruz.

Başta Murat Boz olmak üzere, söz konusu filmin yapımcı ve yönetmenini de hemşirelerden derhal özür dilemelidir.


TÜRK SAĞLIK-SEN

Murat Boz’un 23 Aralıkta gösterime girecek olan “Dönerse Senindir” filminin de hemşirelerin sanatçıya yaptığı müdahale ile ilgili karelerin Filmden çıkarılması için Türk Sağlık-Sen tarafından Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’ne başvuru yapıldı.


Yapılan başvuruda insan onuru ve genel ahlaka aykırı görüntü ve etkiler içeren filmlerin yeniden değerlendirmek üzere değerlendirme ve Sınıflandırma Kurulu’na sevk edilebileceği hatırlatılarak söz konusu filmdeki hemşirelerin kıyafetleri mesleğin imajı ve onurunu zedelediği ve hemşireleri insanların zihninde farklı bir yere oturttuğu belirtildi.

Söz konusu görüntülerin filmin içeriğinin kaldırılmasının insanlara en önemli hizmet olan sağlık hizmeti veren hemşirelerimiz için bir borç, bir zorunluluktur denildi.

Başvuruda söz konusu nedenlerden dolayı “Dönerse Senindir' filmindeki hemşirelerin cinsel obje gibi lanse edildiği gayri ahlaki sahnelerin film içeriğinden kaldırılması istendi.

Başvuru ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Söz konusu sinema filmiyle hemşirelerimizin böyle bir imajının çizilmesi ve filmin reklamının asla tasvip edilmeyecek bu imajla yapılması son derece yanlış ve yakışıksızdır.  İstanbul’daki hain patlama sonrasında hemşirelerimizin nasıl fedakârca görev aldıkları, yazdıkları ve anlattıkları ile Türkiye’yi nasıl hüzne boğdukları görülmüştür. Biz hemşirelerimiz böyledir. Tv’de ve sinemada da böyle anlatılmalı ve aktarılmalıdır. Neden böyle çirkin benzetmeler yapıyorlar? Herkes sorumluluk sahibi olduğunun farkına varmalıdır. Hemşirelerimizi rencide eden bu film ile ilgili gerekli başvuruyu yaptık. Umarız bu  kareler filmden çıkarılır ve yapılan bu ayıptan geri dönülür." diye konuştu. 

#Murat BOZ #Film #Hemşire #Sağlık-Sen #Türk Sağlık-Sen #Tepki #Dönerse Senindir #Sinema

rokettube rokettube cialis fiyat Kimdir recep tayyip erdoğan kimdir? viga 50000 rokettube

Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Acil Serviste hasta yakınlarının saldırdığı doktor judo şampiyonu çıkınca!
Acil Serviste hasta yakınlarının saldırdığı doktor judo şampiyonu çıkınca!
Rambo sağlıkçıları Hamiyet hemşire yetiştiriyor
Rambo sağlıkçıları Hamiyet hemşire yetiştiriyor