Mahkeme'den Riskli Birim Kararı
Advert

Mahkeme'den Riskli Birim Kararı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi ...

Mahkeme'den Riskli Birim Kararı

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Kan Merkezinde görevli laborant şube başkan yardımcımız, temsilci ve üyelerimizin mesai saati içinde özellik arz eden riskli birimdeki çalışmaları ile mesai dışında da özellik arz eden birimlerden olan acil serviste tuttuğu nöbetler karşılığında ödenen döner sermaye ek ödemesinin riskli birim katsayısından verilmesi için başvuruda bulunmuştu.


Hastane idaresinin söz konusu başvuruyu reddetmesinin ardından Zonguldak İdare mahkemesine açılan davada talep kabul edilmemiş ve bu Mahkeme kararına da itiraz edilmişti. 


İtirazı görüşen Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi verdiği kararda Laborantın asıl biriminin kan merkezi olduğu fakat çalışma koşulları itibariyle acil servis gibi riskli birimlere de hizmet verdiğinin anlaşıldığına vurgu yaptı.

Bu nedenle riskli birim olarak kabul edilen servislere o birimde çalışmasa dahi nöbet tutmak ve başka bir yolla hizmet eden personellere hizmet ettikleri süreler için riskli birim katsayısından ödeme yapılması gerektiğine dikkat çekerek aksi işlemlerin hukuka uygun olmadığına hükmetti.

 
Mahkeme yerel mahkemenin kararının bozulmasına, red işleminin de iptaline karar verdi. Üyemizin tazminat talebini de karşılanmasına hükmetti. 

#Zonguldak #Bülent Ecevit #Kan Merkezi #Riskli Birim #Mahkeme #Bölge İdare Mahkemesi
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Yıpranma Yasası… ‘Yılan Hikayesi’
Yıpranma Yasası… ‘Yılan Hikayesi’
Düzce Üniversitesi 92 sözleşmeli personel alacak
Düzce Üniversitesi 92 sözleşmeli personel alacak