FETÖ nedeniyle memurlara gri ayar!
Advert

FETÖ nedeniyle memurlara gri ayar!

15 Temmuz'da yaşanan kanlı darbe girişiminden sonra kamuda operasyonlar devam ediyor. Yaklaşık 70 bin memurun açığa alındığı kamuda yeni bir düzenlemeye gidiliyor. Şüphelenilen memurlar için ‘gri’ alan oluşturuluyor.

FETÖ nedeniyle memurlara gri ayar!

Darbe girişimi sonrası açığa alınan 70 bine yakın memurun tamamı ihraç edilmeyecek. Sağlam deliller yoksa kişi “gri memurluğa” alınacak.

Bakanlar Kurulu, kamuda çalışan ancak FETÖ ile bağlantısı şüpheli olan memurlar için 'gri memurluk' sistemi üzerinde çalışma başlattı. FETÖ ile bağlantısı delillendirilemeyen ancak güçlü şüphe oluşturan memurlar gri alana çekilerek, bunlara yıllık sözleşme imzalatılacak. Bu memurlara en az 3-4 yıllık istihbari anlamda yakın takipten sonra tekrar memuriyetin önü açılacak.

3-4 YIL BOYUNCA MEMURLAR TAKİP EDİLECEK

Bakanlar Kurulu'nun son toplantısında darbe sonrasında FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle açığa alınan 70 binden fazla memur için çarpıcı bir öneri geldi. Buna göre FETÖ üyeliği kapsamında ihbar yapılan memurların sağlam delilleri yoksa 'gri memurluğa' alınacak. 3-4 yıl boyunca yakın takip sürdürülecek. FETÖ ile bağlantısı tespit edilen ya da delillendirilenler memuriyetten atılacak.

'KURUNUN YANINDA YAŞ YANMASIN'

Kamuda FETÖ/PDY ile bağlantısı tespit edilen ve açığa alınanların sayısı 70 bini aştı. En çok açığa alma yapan kurum 22 bin kişi ile Milli Eğitim Bakanlığı olarak göze çarpıyor. Bunu 9 bin ile TSK, 8 bin ile Emniyet Müdürlüğü, 6 bin kişiyle de Sağlık Bakanlığı takip ediyor. Önceki gün yapılan Bakanlar Kurulu'nda soruşturmaların sağlıklı yürütülmesi için açığa alınan personelin ihraç işlemlerinin başlatılması tartışıldı. Ancak bakanların en çok sıkıntı yaşadığı konunun, ihraç işlemleri sırasında "Kurunun yanında yaşın da yanması" riskinin olduğu öğrenildi.

FETÖ İLE İLİŞKİSİ OLANLAR KESİN İHRAÇ EDİLECEK

Bakanlar Kurulu üyeleri, FETÖ ile bağlantısı konusunda haklarında somut delil olan ya da şüpheye yer vermeyecek şekilde FETÖ ile ilişkili olanların kesin ihraç edilmesi gerektiği konusunda hem fikir oldu. Ancak haklarında delil olmayan, FETÖ'ye yakınlık konusunda bazı şüpheler gösteren memurlarla ilgili kesin ihraç yerine gri alana çekilmeleri önerildi. Bakanlıklar ve kamu kurumları, açığa alınan memurların ihraç süreçlerinde emniyet, istihbarat ve adli makamlardan gelen bilgilerin yanı sıra bakanlığa gelen ihbarları da değerlendirecek.

DELİL OLANLAR ATILACAK

Kamuda hakkında ihbar olan memurlar 'Çok şüpheli', 'Şüpheli' ve 'Az şüpheli' olarak sınıflandırılacak. Hakkında sağlam delil olanlar memurluktan atılacak. Az şüpheli olanlar ise 3-4 yıl yakın takibe alınacak. Bunlara yıllık sözleşme imzalatılacak. (memurhaber.com)

#FETÖ #Memur #Gri #Ayar #Takip Edilecek #Emniyet Müdürlüğü #Sağlık Bakanlığı #Milli Eğitim Bakanlığ
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şık:Türkiye’yi kanser eden ürünler! İşte zehir listesi
Şık:Türkiye’yi kanser eden ürünler! İşte zehir listesi
UMKE’nin Afrin şehidine vefa
UMKE’nin Afrin şehidine vefa