Doktor Bakanlığı (!)
Advert

Doktor Bakanlığı (!)

Sağlık Bakanlığı hiçbir dönemde olmadığı kadar çalışanlarının bu kadar tepkisi ile karşılaşmamıştır. Hiçbir dönemde olmadığı kadar başlıkta belirttiğim gibi DOKTOR BAKANLIĞI olarak anılmamıştır. Ve hiçbir dönemde olmadığı kadar Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanları ile bu kadar dalga geçmemiştir. 3 Yıl önce Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ TARAFINDAN SÖZÜ VE “YAPIN” TALİMATI verilmiş yıpranma payı konusunu bile 2 yıl üst üste Sayın Başbakana müjde olarak verdiriyorlar

Doktor Bakanlığı (!)

Sağlık Sen Bursa Şube Başkanı Gökhan YÜNKÜL yerel bir gazetedeki köşe yazısında gündeme dair makale yayınladı.

Öncelikle Pazar günü Ankara’da meydana gelen terör olayında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet yararlılara acil şifalar diliyorum. Ülkemizin ve milletimizin birlik ve beraberliğine karşı yapılan bu saldırıyı kınıyorum. 14 Mart 1919 tarihinde tıbbiye öğrencilerinin İstanbul’un işgalini protesto eylemi “Tıp Bayramı”nın da başlangıcı olmuştur. Bayram dediğime bakmayın. Aslında bu bayramda sağlık çalışanları sorunlarını dile getirir ve çözümler ister. Bu anlamda 14 Mart Tıp Bayramı arifesinde Pazar günü gerçekleşen saldırı sonrasında hastanelere götürülen yaralılara, insanüstü bir gayret ile yardım eden ve işini en iyi şekilde yapan tüm sağlık çalışanlarına da teşekkür ediyorum.


14 Mart Tıp Bayramı vesilesi ile geçen yıl yapılan törenlerde Sayın Başbakan Ahmet DAVUTOĞLU’nun sağlık çalışanlarına müjdelerine(!) şahit olmuştuk. Geçen yıl nöbet ücretlerine zam (ki yaklaşık 3 TL), doktorların çalışma yaşı ve yıpranma payı konuları gündeme gelmişti. Bu yıl yine Sağlık Bakanlığı yetkililerinin basına yansıyan Başbakan bu yılda müjde verecek diye açıklamalarına şahit olunca, geçen yılın hayal kırıklığı üzerimizde olsa da belki bu yıl gerçek müjdeler olur diye düşündük. Sonuç sağlık çalışanları açısından yine hayal kırıklığı. Bu yıl doktorların emekli aylıklarının artırılması, emekli yaşı ve yine tuhaftır yıpranma payı müjdesi (!) verildi. Dikkat ettiyseniz 2 yıldır yıpranma payı müjdesi veriliyor.

Sağlık Bakanlığı hiçbir dönemde olmadığı kadar çalışanlarının bu kadar tepkisi ile karşılaşmamıştır. Hiçbir dönemde olmadığı kadar başlıkta belirttiğim gibi DOKTOR BAKANLIĞI olarak anılmamıştır. Ve hiçbir dönemde olmadığı kadar Sağlık Bakanlığı sağlık çalışanları ile bu kadar dalga geçmemiştir. 3 Yıl önce Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ TARAFINDAN SÖZÜ VE “YAPIN” TALİMATI verilmiş yıpranma payı konusunu bile 2 yıl üst üste Sayın Başbakana müjde olarak verdiriyorlar. Üstelikte yarım yamalak. Neymiş sadece nöbet tutanlara tuttuğu nöbet süresi kadar yıpranma payı verilecekmiş. Ya siz bu sağlık çalışanları ile kafamı buluyorsunuz? İnsanların zekası ile alay mı ediyorsunuz?

Tamam doktorların emekli maaşları arttırılıyor. Bu zaten geç kalınmış bir konu. Bu kadar zamandır hekimlerimizin emekli maaşlarında artış yapılacak düzenleme olmaması hata. Bu konu ile ilgili sendikamız Sağlık-Sen yıllardır sahada ek ödemeler emekliliğe yansıtılsın diye bas bas bağırıyor zaten. Ancak bu emeklilik maaş artışı neden sadece doktorlara veriliyor? İşte bunu kimse anlamıyor. Emekli maaşı artışında yaklaşık 350 Bin sağlık çalışanı neden göz ardı ediliyor? Bu kadar fedakarca çalışan hemşireler, ebeler, laborantlar, anestezi teknisyenleri, memurlar ve hizmetliler bu sağlık sisteminin bir parçası değil mi? Bu insanlar gece gündüz demeden eşinden, çocuğundan, sosyal hayatından fedakarlık yaparak çalışırken, ayda 80-90 saat bu insanları fazla mesaiye bırakırken “size ihtiyacımız var” diyen Sağlık Bakanlığı, iş özlük haklarına gelince neden bu kadar sağlık çalışanını göz ardı ediyor?

Şurası açık ki; biz Sağlık-Sen olarak yapılan iyi şeylerin arkasındayız. Doktorların emekli maaşlarının artırılmasına EVET ama geriye kalan sağlık çalışanlarının göz ardı edilmesine HAYIR. Yıpranma payının verilmesine EVET ama yıpranma payından tüm sağlık çalışanlarının faydalanmasına EVET. Bu konularda duruşumuz net. Sağlık çalışanları için her türlü mücadele bu anlamda verilir. Masa ise masa, meydan ise meydan (haber657)

#Sağlık-Sen #Sağlık Bakanlığı #Doktor Bakanlığı #Bursa #Şube Başkanı #Gökhan YÜNKÜL
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kahveci: Siyasi İktidar Ek Gösterge Vaadini Seçimden Önce Gerçekleştirmelidir
Kahveci: Siyasi İktidar Ek Gösterge Vaadini Seçimden Önce Gerçekleştirmelidir
Şehit sağlık astsubayının adı hastaneye verildi
Şehit sağlık astsubayının adı hastaneye verildi