Saatler ne zaman ileri alınacak 2016 memur mesaileri değişecek
Advert

Saatler ne zaman ileri alınacak 2016 memur mesaileri değişecek

2016 yılında saatler ne zaman ileri alınacak' sorusu özellikle memurların merak konusu zira saatlerin ileri alınmasıyla memur mesaileri de değişecek. İşte 2016 yaz saati uygulamasının yani saatlerin ileri alınacağı tarih...

Saatler ne zaman ileri alınacak 2016 memur mesaileri değişecek

'Saatler ne zaman ileri alınıyor' sorusu vatandaşların merak konusu zira 2016 yılında yaz saati uygulamasının ne zaman başlayacağına ilişkin farklı iddialar yer alıyor. Peki saatler ne zaman ileri alınacak? İşte cevabı...

Yaz saati uygulaması bu ayın sonunda başlayacak.  Saatleri 26 Mart cumartesiyi 27 Mart 2016 pazara bağlayan gece bir saat ileri alacağız. 

2016 YAZ SAATİ UYGULAMASI TARİHİ 27 MART CUMARTESİ...

2016 yılında yaz saati uygulaması Mart ayının son haftasonunda gerçekleşecek. 21 Mart'taki gün dönümünün ardından ileri saat uygulamasına o hafta sonu geçilecek. Saatler 26 Mart 2016 cumartesiyi 27 Mart pazara bağlayan gece saat 03.00'da bir saat ileri alınacak.


MEMUR MESAİ SAATLERİ DE DEĞİŞECEK

Yaz saati uygulamasının başlaması ile birlikte 28 Mart sabahı memurların mesai saatleri de değişecek. İstanbul Valiliği 1 Kasım tarihinde kış saati uygulaması ile birlikte mesai saatlerini  08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlemişti. 28 Mart 2015 tarihinden itibaren yeniden eski saatlere dönülecek ve memurların mesai saati 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 arasında başlayacak.

SAATLER NEDEN İLERİ ALINIYOR?

Güneş ışığından daha fazla faydalanmak için Türkiye de dünya ülkeleri ile birlikte saatleri 1 saat ileri alacak.KIŞ SAATİ UYGULAMASI GECİKMİŞTİ

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Kış saati uygulaması sonbaharda başlıyor. 2016 yılında saatler 7 ay sonra geri alınacak. Bu da Ekim ayının son haftasına denk geliyor.

Türkiye'de yaz saati uygulaması ilkbaharda başlıyor ve sonbaharın ortasında bitiyor. 7 ay süresince ileri saat uygulaması yapılıyor. Saat değişiminden beklenen fayda ve tasarruf yaz saati uygulamasında gerçekleşiyor. Bütün bu değişimler, AB'deki saat düzenlemesine paralel yapılıyor.

 

YAZ SAATİ UYGULAMASI NEDİR KİM BAŞLATTI?
Benjamin Franklin’i hepimiz Amerikan dolarındaki görseliyle tanıyoruz. Oysa o "Erken yatıp erken kalkmak, kişiyi sağlıklı, zengin ve akıllı yapar" özdeyişinin sahibiydi. Franklin, Amerika Birleşik Devletleri'nden Fransa'ya elçi olarak yollandığı sırada, Paris halkının mum israfını önlemesi ve gün ışığından daha çok yararlanması için imzasız bir mektup yayımladı. 1784 yılındaki bu vergi, panjurları vergilemek, mumları karneye bağlamak ve insanları gün doğumu sırasında kilise çanları ve top ateşiyle uyandırmak gibi öneriler içermekteydi. Sonradan da saatlerin kışın geri alınmasıyla gün ışığından daha çok faydalanılacağını ispatlayarak bu işin mucidi olarak tarihe geçti. 

#Kış #Saat #Memur #Yaz #Uygulama
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İl İçi Kurumlar Arası Geçişte Örnek Karar
İl İçi Kurumlar Arası Geçişte Örnek Karar
Hastane Otoparkında Korkutan Olay,4 Araç Hurdaya Döndü
Hastane Otoparkında Korkutan Olay,4 Araç Hurdaya Döndü