Danıştayın kararı binlerce sağlık çalışanını sevindirecek
Advert

Danıştayın kararı binlerce sağlık çalışanını sevindirecek

Sağlık Sen'in açmış olduğu dava ve Danıştay'ın vermiş olduğu karar sonucu binlerce sağlık çalışanının yüzü gülecek.

Danıştayın kararı binlerce sağlık çalışanını sevindirecek
Sağlık Sen tarafından açılan davada 4/B olarak çalışan personellerden kesilen verginin iadesi kararı çıktı.

Saglık-Sen’in Danıştay 4. Dairesi’nde açmış olduğu döner sermayeden vergi kesintisinin iptali ile ilgili davadan yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Bu kararla birlikte dener sermayeden yapılan vergi kesintisi iptali ile sağlık çalışanlarına 8 bin TL doktorlara ise 20 bin TL civarında ödeme yapılması imkanı doğacağı belirtiliyor. Saglık-Sen tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada “Döner sermaye yönetmeliğindeki, döner sermayeden gelir vergisi kesilmesine sebebiyet veren hükümlerinin iptali için açtığımız davada Danıştay 4. Dairesi yürütmenin durdurulması kararı verdi” denilirken bu kararın il sağlık müdürlüğü ile halk sağlığı müdürlükleri ve bağlı kuruluşları kapsadığı ve tüm sağlık çalışanların kesintisinin geri ödenmesi ile sonuçlanabileceği belirtildi.

Saglık-Sen’in açtığı davadan elde edilen bu olumlu sonuç ile birlikte 2012 yılından bu yana yapılan tüm kesintilerin sağlık çalışanlarına iadesi ile ilgili bir hukuki süreç başlayacak. Bu durumda ise hekim dışı sağlık çalışanları geriye dönük ödenecek rakam tahmini olarak yasal faizlerle beraber 8 bin TL civarında olacak. Hekimler söz konusu olduğunda ise yapılan kesintilerin faizi ile birlikte ödenmesi durumunda doktorların alacağı para 20 bin TL’yi bulacak.

Kararın yürürlülüğe girmesi ile birlikte sağlık çalışanlarının ortalama kazanımı aylık ortalama 200 TL civarında artabilecek

#Danıştay #Karar #Sağlık-Sen #Kesinti #Gelir #Vergi
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şık:Türkiye’yi kanser eden ürünler! İşte zehir listesi
Şık:Türkiye’yi kanser eden ürünler! İşte zehir listesi
UMKE’nin Afrin şehidine vefa
UMKE’nin Afrin şehidine vefa