Kim ne kadar maaş zammı alacak?
Advert

Kim ne kadar maaş zammı alacak?

Çalışma Bakanı Faruk Çelik'in memur sendikalarıyla yürüttüğü toplu sözleşme görüşmeleri, bayram öncesinde anlaşma ile sonuçlandı. Kimin ne kadar zam alacağı da belli oldu.

Kim ne kadar maaş zammı alacak?

Memurlara 2014 Ocak'tan geçerli olmak üzere brüt 175 lira seyyanen zam yapıldı. Öğretmenler ise ayrıca 150 lira ek ödeme alacak. 2014 Ocak'ta en düşük memur maaşı 2.010 lira olacak.

Memur sendikalarıyla yürütülen toplu sözleşme görüşmeleri sonuçlandı. Memurlara 2014'ten geçerli olmak üzere brüt 175 lira seyyanen zam yapıldı.

 

 

Öğretmenlere ise 175 liralık zamma ilaveten tazminat adı altında ocakta 75, temmuzda 75 olmak üzere 150 lira ek ödeme yapılacak. 2014 Ocak'ta en düşük memur maaşı 2010 lira olacak. 2015'te ise bütün memurlar yüzde 3+3 zam alacak. Zam, enflasyonun altında kalırsa fark ödenecek.

Anlaşmayla memurlara 2014 Ocak'tan geçerli olmak üzere brüt 175 lira seyyanen zam yapıldı. Ancak zam brüt olduğu için bu zam miktarından sigorta primi ve vergi gibi kesintiler düşülecek. Bu sebeple memurun eline geçecek net rakam daha düşük olacak.

 

Öğretmenlere ise 175 liralık zamma ilave olarak eğitim öğretim tazminatı adı altında 2014 Ocak'ta 75, Temmuz'da 75 lira olmak üzere toplamda 150 lira ek ödeme yapıldı. Böylece öğretmenin 2014'te alacağı toplam zam 325 lira olacak. Zam sonrası 2014 Ocak'ta en düşük memur maaşı 2010 lira olacak. 2015'te ise tüm memurlara yüzde 3+3 zam yapılırken bu oranın enflasyonun altında kalması durumunda enflasyon farkı ödenecek.

Sendikalı memurlara 3 ayda bir ödenen toplu sözleşme ikramiyesi 45 TL'den 60 liraya çıkarıldı. Memurlara yapılan zam, memur emeklilerine de yansıtılacak.

 

Öğretmenlerin alacağı ek ödeme öğretmen emeklilerine yansıyacak. Toplu sözleşme masasında 23 bin 4C'li çalışan için de önemli iyileştirme sağlandı. Bu gruptakilere 175 liralık zammın yanı sıra 175 lira iyileştirme yapıldı.

 

Ayrıca 163 lira eş yardımı alacaklar. Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu, çocuk yardımı ile birlikte 4C'lilerin maaşında yaklaşık 550 lira artış olacağını söyledi. Hükümet, geçmiş yılların aksine bu sene memur zammında elini çabuk tuttu. Ay başında başlayan görüşmeler, birkaç gün içerisinde anlaşmayla sonuçlandırıldı. Bayram öncesinde sonuçlandırılan toplu sözleşmeyle 2,6 milyon memur ile 1,9 milyon memur emeklisine bayram müjdesi verilmiş oldu. Ayrıca geçmiş yıllarda yüzdelik zam verilirken bu kez 2014 için seyyanen zam tercih edildi.

 

Böylece yüksek maaş alanla düşük maaş alanın aynı miktarda zam alması sağlandı.

 

 

Seyyanen zam ile yüksek maaşlı memurla düşük maaşlı memur arasındaki makas da daraltıldı. Seyyanen zam orta ve alt düzeydeki memur için yüzdelik zamma göre daha fazla artış anlamına geliyor. Ancak yüksek maaşlı memur, bu zamma üzülecek. Bu gruptakiler için zam, geçmiş yıllara kıyasla sembolik kalacak.

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, zamlara ilave olarak hizmet kollarıyla ilgili hakları, Hakem Heyeti'nin verdiği haklar korunarak ilave iyileştirmelerle artırdıklarını söyledi. Çelik, “on bir ayda kamu işçilerinin sözleşmeleri, İSDEMİR'deki çalışanların sözleşmeleri ve memur toplu sözleşmelerini mutabakatla çözdük.” dedi. 4C'lilerin ekonomik haklarıyla ilgili iyileştirme konusunda sözlerini tuttuklarını kaydeden Çelik, kadro konusunun ise toplu sözleşme masasının değil, Meclis'in kararı yetki alanında olduğunu söyledi.  

Memur-Sen Başkanı Ahmet Gündoğdu ise yüzde 6+6 zam ve 100 lira da taban aylığa zam talebiyle masaya oturduklarını belirterek, 6 günlük çalışma sonrasında yüzdelik zam yerine 250 lira taban aylığı artış istediklerini anlattı.

 

Taban aylığa yapılan 175 lira zam ile birlikte 1.027 lira olan taban aylık maaşının 1.202 liraya çıkaracağını belirten Gündoğdu, 2015'ten itibaren 1.202 lira üzerinden zamların geleceğini, emekliye ayrılanların ikramiyesinin ve emekli maaşının ona göre hesaplanacağını söyledi. Gündoğdu, “250 lira önermiştik. Ama pazarlık sonrası 175 lirada uzlaştık. Öğretmenler en mağduruydu, 150 lira eğitim öğretim tazminatı verildi.” dedi. Öğretmene yapılan ek ödeme zammının, öğretim elemanlarına ne şekilde yansıyacağı ise YÖK ile yapılacak görüşmelerin sonunda netleşecek.

 


Kaynak : mansettv.com

.


#Maaş #2014 #Çalışma ve Sosyal Güvenlik #Faruk Çelik #Kim #Ne kadar #Maaş #zam #Alacak
Yorum Yaz...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Hastane Otoparkında Korkutan Olay,4 Araç Hurdaya Döndü
Hastane Otoparkında Korkutan Olay,4 Araç Hurdaya Döndü
Şık:Türkiye’yi kanser eden ürünler! İşte zehir listesi
Şık:Türkiye’yi kanser eden ürünler! İşte zehir listesi